Jak Marvel (po raz kolejny) przywróci do życia Jean Grey?

Sergiusz Kurczuk
01.02.2018 14:15
Jak Marvel (po raz kolejny) przywróci do życia Jean Grey? Fot. kadr z filmu X-Men: Ostatni Bastion

Są takie postacie w popkulturze, których powrót zza światów jest kwestią czasu. Jean Grey po raz kolejny wstała z grobu. Co tym razem wymyślili twórcy?

Jean Grey jest jedną z założycielek jednej najsłynniejszych grup superherosów w historii. Chodzi oczywiście o X-Men. O tym, jak ważna jest bohaterką, świadczy fakt, że pojawiła się w prawie wszystkich filmowych adaptacjach przygód mutantów oraz serialach animowanych opartych na komiksach Marvela. Była kluczową postacią w trylogii o X-Men, szczególnie w części o podtytule „Ostatni bastion”. W Jean wcieliła się Famke Janssen. W nowej serii kinowych produkcji młodą mutantkę gra znana z „Gry o tron” Sophie Turner. Jej sława wynika z przełomowej jak na lata 70. historii o Phoenix - kosmicznej istocie, która zmieniła na zawsze świat Marvel Comics. Mimo popularności w mediach audiowizualnych, w komiksach oryginalna Jean ostatni raz pojawiła się 14 lat temu. 

Jean Grey - jak zmartwychwstała? 

Jean umarła kilkukrotnie, ale zawsze przerwach powracała do świata żywych. Wiązało się to z mocą Phoenix, która przywracała ją do życia. Tym razem twórcy komiksów postanowili podobnie podejść do powrotu Jean. Jej zmartwychwstanie zostało zapowiedziane przez wydawnictwo jeszcze pod koniec roku 2017. Wiąże się ono bezpośrednio z relaunchem Marvel Legacy, w którym twórcy przywracają oryginalne wersje postaci. 

Phoenix Resurrection Fot. foto: Phoenix Resurrection #1

W końcu po miesiącach oczekiwania na rynku pojawiła się 5-częściowa miniseria zatytułowana „Phoenix Resurrection”. Historia pokazuje całą i zdrową Jean, która pracuje w przydrożnej knajpce. Grey otaczają klasyczne wersje postaci związanych z X-Men, takie jak MagnetoCyclops czy Wolverine. Okazuje się, że dziewczyna nie pamięta swojego życia. Nawiedzają ją wizje, które przeplatają rzeczywistość z fikcyjnymi wydarzeniami. 

Tymczasem X-Men odkrywają, że na ziemi znów pojawił się Phoenix. W końcu udaje im się odnaleźć Jean ukrytą w Nowym Meksyku. Na miejscu znajdują kosmiczną kopułę. Beast dochodzi do wniosku, że Jean za pomocą swoich zdolności wytworzyła fikcyjne miasto, w którym prowadzi zwyczajne życie. Wszystko przez Phoenix. Kosmiczna istota chce ponownie połączyć się z ciałem Grey. Old Man Logan postanawia przerwać proces, wchodzi do knajpki i przypomina Jean całe jej życie. Wspomnienia zaczynają wracać. W tym czasie Phoenix przywraca do życia Cyclopsa, którego Dr Doom zabił podczas eventu Secret Wars. Dawni kochankowie cieszą się, że znowu są żywi, jednak Phoenix gwałtownie pozbawia Scotta życia. 

Phoenix Resurrection Fot. foto: Phoenix Resurrection #5

W końcu Grey odrzuca boską istotę, nakazując jej znaleźć innego nosiciela. Phoenix żegna się i znika. Jean zostaje przy życiu i musi zdecydować, co począć ze swoim losem. Dalsze przygody zmartwychwstałej mutantki pojawią się w kolejnej serii, zatytułowanej „X-Men: Red”, w której Jean będzie prowadzić drużynę złożoną z Nightcrawlera, Namora, X-23 i Gambita. Premiera już w kwietniu 2018 roku. To kolejna po profesorze Xavierze postać, która zmartwychwstała na przestrzeni ostatnich miesięcy. Niebawem do świata żywych ma powrócić również Wolverine

X-Men: Red Fot. foto: X-Men: Red #1

Na Jean i potężnej kosmicznej istocie skupi się również fabuła filmmu „X-Men: Dark Phoenix”, który ukaże się 2 listopada 2018 roku. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.