Jak Polacy kupowali muzykę w 2015 roku?

Michał Tomaszkiewicz
11.04.2016 18:33
Jak Polacy kupowali muzykę w 2015 roku? Fot. materiały prasowe

Niemal 55 mln złotych wydali w 2015 roku Polacy na zakup muzyki cyfrowej. To już blisko 25% całego rynku.

Ten wynik został osiągnięty głównie dzięki serwisom strumieniującym muzykę. Silnie reprezentowana jest także opcja pobierania utworów w postaci dzwonków na telefony – zgodnie z przepisami przyjętymi przez ZPAV, zakupy w „Granie na czekanie” uwzględniane są do wyników sprzedażowych dla złotych i platynowych płyt.

Zainteresowanie cyfrową muzyką systematycznie rośnie – porównaniu do 2014 roku, w 2015 wydano na nią o 19,79% więcej pieniędzy. Sprzedaż nośników fizycznych spadła w tym samym okresie o 0,53%.

foto: zpav.pl Fot. foto: zpav.pl

Całość rynku muzycznego w Polsce warta jest według danych opublikowanych przez ZPAV blisko 232 mln złotych – związek zastrzega przy tym, że chodzi tu o ceny hurtowe, nie uwzględniające marż sprzedawców końcowych.

Branża muzyczna odnotowała w 2015 roku wzrost przychodów o 3,59%. To nie muzyka w postaci cyfrowej była jednak liderem, jeśli chodzi o najszybsze zdobywanie serc melomanów – ten tytuł należy się wydawnictwom winylowym.

Na tradycyjne płyty wydano w 2015 roku 12 mln złotych, co oznacza wzrost w stosunku do 2014 o 56,90%. Polscy wykonawcy podwoili swój wynik – na rodzime winyle wydano 2,3 mln złotych.

foto: zpav.pl Fot. foto: zpav.pl

Rosnąca popularność płyt winylowych to zjawisko ogólnoświatowe. Jak wynika z danych RIAA, w USA tradycyjne nośniki zarobiły więcej niż YouTube i darmowe serwisy strumieniowe razem wzięte. Dzięki innemu raportowi dowiedzieliśmy się, jakiego rodzaju muzyka i którzy wykonawcy najbardziej przypadli do gustu miłośnikom winyli.

Najchętniej kupowaną w Polsce płytą CD w 2015 roku było wydawnictwo Adele „25”. Miejsce drugie przypadło kompilacji z muzyką do filmu „Fifty Shades of Grey”. Na podium znalazł się także album Stanisławy Celińskiej „Atramentowa”.

Wolicie słuchanie przez internet czy z winyla?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.