Pogoda
03.04.2017 12:28

Jak długo tak naprawdę działają laptopy na baterii?

Producenci komputerów przenośnych obiecują długie godziny pracy na zasilaniu bateryjnym, szczególnie w przypadku topowych i najdroższych modeli. Ile tak naprawdę czasu mogą pracować na bateriach notebooki znanych producentów?

Jak długo tak naprawdę działają laptopy na baterii?
foto: materiały prasowe

Jeśli pomyśleliście, że znacznie krócej, to macie rację – i jednocześnie się mylicie, chociaż (jak wykazały dziesiątki testów) w przypadku jednego producenta.

Podawane przez producentów czasy pracy komputerów bez podłączania ich do zewnętrznego źródła zasilania często opatrzone są wieloma przypisami - jeśli się z nimi zapoznać to okazuje się, że imponujące wyniki osiągane są w scenariuszach, których nikt w prawdziwym życiu nie będzie używał – na przykład podczas pozostawienia laptopa z minimalną jasnością ekranu, wyłączonymi wszystkimi interfejsami bezprzewodowymi oraz bez uruchamiania nawet najprostszej aplikacji.

Zestawiono i porównano czasy pracy na akumulatorach – te deklarowane przez producentów i te mierzone podczas testów. Łącznie zbadano 67 modeli najpopularniejszych światowych marek – znalazł się w nich Acer (8 modeli), Apple (3), ASUS (8), Dell (10), HP (12), Lenovo (20) oraz Toshiba (6).

Jak się okazało, wyniki uzyskiwane podczas przeglądania stron internetowych, oglądania filmów w serwisie YouTube oraz pracy z tekstem okazały się być krótsze od podawanych przez producentów nawet o 50% lub więcej.

Jak widać na poniższym wykresie, większość producentów została oznaczona na czerwono, ASUS uzyskał nieco lepszą notę i kolor pomarańczowy, Apple zaś zapracowało na zieleń – jak się okazało, był to jedyny producent, którego sprzęt pracował nawet nieco dłużej, niż wynikało z deklaracji.

foto: Which?

Indagowani o rozbieżności pomiędzy teorią i praktyką producenci odpowiadali, że bardzo dużo zależy od sposobu, w jaki komputery używane są przez właścicieli. Przywołano obrazowe porównanie do wysokości spalania w autach – w zależności od stylu jazdy (i na przykład obciążenia samochodu i warunków panujących na drodze) różni kierowcy uzyskają odmienne wyniki.

Ile godzin wytrzymują Wasze laptopy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery