Jak działa stacja benzynowa?

Aleksandra Kopka
20.06.2017 16:05
Jak działa stacja benzynowa? Fot. kadr z wideo

Zastanawialiście się kiedyś jak działa stacja benzynowa? Nie, nie mówimy tutaj o samych dystrybutorach, a o całym zapleczu technicznym umożliwiającym nam zatankowanie wybranego paliwa. Znaleźliśmy wyjątkowy filmik, który świetnie pokazuje pracę stacji paliw.

Żaden z dostępnych na rynku pojazdów nie może jeździć bez paliwa. Prócz oczywistych jakimi są benzyna, diesel bądź LPG, niektóre samochody napędzane są na prąd.

Czy zastanawialiście się kiedyś jak skonstruowane są stacje paliw? Gdzie i jak schowane są zbiorniki magazynujące substancje płynne oraz jakie obowiązują normy bezpieczeństwa w tym szczególnie podatnym na wybuch obszarze? Sprawdziliśmy jak działają stacje paliwowe.

Przelewanie

Paliwo dostarczane jest w formie płynnej specjalnie w tym celu wyznaczonymi cysternami. Te mogą posiadać aż trzy oddzielne zbiorniki na benzynę, ropę oraz alkohol. Maksymalna pojemność cysterny wynosi prawie 50 tysięcy litrów paliwa, a jej opróżnianie może potrwać tylko 15 minut.

W momencie przelewania paliwa stosuje się uziemienie w formie np. miedzianego przewodu, aby zniwelować nagromadzone ładunki elektryczne powstałe na metalowej obudowie cysterny.

Przewody paliwowe

Do przelewania paliwa z cystern do zbiorników ukrytych pod powierzchnią ziemi wykorzystuje się rury wykonane z elastycznych materiałów, odpornych na korozję i reakcje chemiczne.

Zbiorniki podziemne

Te wykonane są przeważnie ze stali węglowej a ich pojemność szacuje się na 30 tysięcy litrów. Co ciekawe, każdy ze zbiorników podzielony jest na trzy części w której znajduje się inne paliwo. Podział może być na benzynę, ropę oraz alkohol, a także ze względu na wysokość oktanów.

Czujniki

Każda stacja paliwowa jest wyposażona w system monitorujący bezpieczeństwo oraz ilość paliwa jaka znajduje się w zbiornikach. Jeśli dojdzie do rozszczelnienia zbiornika lub wydobycia się trujących oparów, pojawi się sygnał dźwiękowy alarmujący pracowników o zaistniałej sytuacji.

Filtry

Zbiorniki, w których znajduje się ropa wyposażone są w specjalne filtry mające za zadanie oczyścić pompowane paliwo ze zbędnych zanieczyszczeń, zanim trafi do baków samochodów.

Pompy paliwa

Te umieszczone są pod ziemią, a nie jak przeważnie myślą kierowcy w dystrybutorach. W momencie tankowania paliwa, pompa zasysa je i dostarcza na zewnątrz. Dystrybutor ma za zadanie wskazać jedynie ilość zatankowanego paliwa i kwotę którą musi uiścić kierowca w kasie.

Tylko w samych Stanach Zjednoczonych istnieje 156 tysięcy stacji benzynowych, które w ciągu roku tankują 85 milionów litrów paliwa. Jest to jeden z prężniej działających obszarów na świecie.

W Polsce stacji paliw jest znacznie mniej, jednakże warto tankować na tych sprawdzonych. Jak pokazuje kontrola UOKiK przeprowadzona w 2016 roku w 1048 stacjach oraz hurtowniach paliw, aż w 24 z nich odnotowano uchybienia.

 

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.