Pogoda
15.02.2016 12:05

Jak naładować smartfon butem?

Zbliża się chwila, gdy akumulator smartfona będzie można doładować wychodząc na spacer. Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin zademonstrowali działający prototyp ładowarki umieszczonej w podeszwie.

Jak naładować smartfon butem?
foto: instepnanopower.com

Według wyliczeń, system InStep NanoPower jest w stanie wygenerować nawet 10 W z jednego buta. Łącznie można więc spodziewać się 20 W, co jest aż nadto, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na energię smartfona. Typowy telefon potrzebuje mniej niż 2 W.

20 W wystarczy także, żeby zasilić tablet, a nawet komputer przenośny. Energia powstaje dzięki nowatorskiemu sposobowi konwertowania energii mechanicznej na elektryczną; może być magazynowana w akumulatorze lub wykorzystywana bezpośrednio do zasilania urządzeń.

Twórcy wskazują również na możliwość wbudowania w podeszwę energochłonnych urządzeń lub komponentów, takich jak na przykład hot-spot WiFi pośredniczący w komunikacji telefonu z masztami komórkowymi. Mogłoby to wydłużyć czas pracy na baterii nawet 10 razy.

Naukowcy przewidują, że ich rozwiązaniem zainteresuje się mocno wojsko. Zamiast wyposażać żołnierzy w ciężkie akumulatory, mające zasilać odbiorniki GPS, radiostacje oraz noktowizory, wystarczy para butów generująca i przechowująca energię.

Mechanizm podwyższa podeszwę o 2–3 cm. Jak zapewniają naukowcy, urządzenie nie wpływa na komfort chodzenia, odzyskiwana energia zostałaby wypromieniowana jako ciepło.

foto: instepnanopower.com

Na rynku pojawić się ma kilka wersji ładowarki, różniących się efektywnością pracy oraz pojemnością wbudowanych akumulatorów. Koszty urządzenia w najprostszej wersji mają nie przekraczać ceny zwykłej pary butów.

Korzystalibyście z ładowarki w bucie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety