Pogoda
20.03.2020 12:44

Jak pandemia koronawirusa wpłynie na przyszłe rozdanie Oscarów?

Epidemia koronawirusa nie pozostanie bez znaczenia dla branży filmowej. Znacząco wpłynie też na nadchodzące rozdanie Oscarów.

Oscar
foto: AFP/EAST NEWS

Film jest jedną z gałęzi rynku, która już dotkliwie odczuwa pandemię koronawirusa. Zamknięte kina, odwołane festiwale filmowe i wstrzymane plany zdjęciowe łącznie kosztują branżę miliardy dolarów. To jednak nie koniec skutków COVID-19. Epidemia znacząco wpłynie na to, jak będą wyglądały Oscary 2021.

Oscary 2021 - jak koronawirus zmieni rozdanie nagród?

Koronawirus sparaliżował cały świat. Po kryzysie wywołanym pandemią poszczególne kraje będą do siebie dochodzić latami. Nie ominie to żadnego z sektorów gospodarki, również branży rozrywkowej, a w szczególności świata filmu. Do tej pory Amerykańska Akademia Filmowa miała jasne zasady co do kwalifikacji danego tytułu do walki o Oscara. Jednym z najważniejszych kryteriów był fakt prezentowania filmu w kinie.

Kino
Kino
Przeczytaj także Czy koronawirus zabije kino? Jak epidemia COVID-19 zmieni sposób oglądania filmów?

Niestety w 2020 roku kina na całym świecie zostały wyłączone z użycia na wiele tygodni. Dystrybutorzy już próbują minimalizować straty i przenoszą premiery z kin na platformy streamingowe. Tego typu ruch spowoduje jednak spore zmiany w zasadach nadchodzących Oscarów.

Netflix
Netflix
Przeczytaj także Kino w czasach koronawirusa. Aplikacja Netflix Party symuluje seans na sali kinowej

Pandemia spowodowała, że w 2020 roku w kinach ukazało się niewiele tytułów. Zakładając najgorszy scenariusz, mówiący o zamknięciu kin do końca roku, członkowie Akademii nie mieliby za bardzo z czego wybierać, jeśli chodzi o kandydatów na Oscara. Jak donosi Deadline, już podjęto kroki w celu zmiany zasad panujących podczas przyznawania nominacji.

Bong Joon Ho
Bong Joon Ho
Przeczytaj także Reżyser "Parasite" wybrał 20 najważniejszych filmowców 2020 roku. Kto znalazł się na liście?

Rzecznik prasowy Akademii w rozmowie z Deadline potwierdził, że dyskutowane są zmiany, które mogą wejść w życie w przypadku Oscarów 2021.

"

Akademia skupia się na pomocy naszym pracownikom, członkom i całemu przemysłowi w bezpiecznym poruszaniu się w tym globalnym kryzysie zdrowotno-gospodarczym. Jesteśmy w trakcie procesu ewaluacji wszystkich aspektów tej niepewnej sytuacji i zmian, które będą musiały zostać wprowadzone w życie. Dokładamy wszelkich starań, aby szybko wybiec w przyszłość podczas dyskusji o tym, co jest najlepsze dla przyszłości branży, i podjęte decyzje będziemy ogłaszać kolejne ogłoszenia w nadchodzących dniach. "

Wygląda więc na to, że Akademia poważnie podeszła do sprawy. Na razie trudno przewidywać, jakie zmiany zajdą w regulaminie Oscarów, ale niewykluczone, że w tym roku konieczność wyświetlania danego filmu w kinie może zostać wyjątkowo zniesiona.

Czy członkowie Akademii powini brać pod uwagę filmy z platform streamingowych?

Kolejny bezprecedensowy krok wytwórni filmowej. Polski horror trafił na Netflixa przed premierą kinową!
Kolejny bezprecedensowy krok wytwórni filmowej. Polski horror trafił na Netflixa przed premierą kinową!
Przeczytaj także Kolejny bezprecedensowy krok wytwórni filmowej. Polski horror trafił na Netflixa przed premierą kinową!

Epidemia koronawirusa po raz kolejny udowadnia, że branża filmowa jest dość skostniałą instytucją, która opiera się nieuniknionym zmianom. Do tej pory z rezerwą podchodzono do produkcji pełnometrażowych stworzonych przez platformę Netflix, nawet po fortelu ze strony serwisu, polegającym na wykupieniu kin w USA, gdzie puszczane są wybrane tytuły, mające szansę na Oscara. Czy zmiany w regulaminie Oscarów będą przełomem, otwierającym oczy członków Akademii? A może po opanowaniu pandemii wszystko wróci do starego porządku? O tym przekonamy się za jakiś czas.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Przeczytaj także Kina w Chinach zostaną otwarte jeszcze w tym miesiącu? Pełen nadziei raport na to wskazuje

Zobacz też: Festiwal filmowy w Cannes zostanie przeniesiony na późniejszą datę przez koronawirusa

Tagi: Newsy Oscary koronawirus