Jak powinniśmy reagować na pojazd uprzywilejowany?

Aleksandra Kopka
01.06.2017 16:18
Jak powinniśmy reagować na pojazd uprzywilejowany? Fot. PIOTR KAMIONKA/East News

Karetka, radiowóz policji czy jednostka straży pożarnej. To najczęściej spotykane pojazdy uprzywilejowane jakim ustępujemy miejsca na drodze. Czy robimy to dobrze? Jakie są ich prawa a jakie obowiązki?

Jeśli widzimy karetkę pogotowia jadącą na sygnale bez zastanowienia ustępujemy jej miejsca na naszym pasie jezdni, sami zjeżdżając na jej skraj. Czy prawidłowo?

Okazuje się, że nie wszędzie na świecie obowiązuje taka kultura jazdy jak u nas na drogach. Polscy kierowcy jeśli widzą pojazd uprzywilejowany jadący na sygnale bezzwłocznie usuwają mu się z drogi. Inaczej to wygląda w innych krajach.

W sieci pojawił się filmik, na którym możemy zaobserwować reakcje kierowców z różnych miejsc na świecie, jak specjalnie zajeżdżają drogę karetce lub blokują jej przejazd.

Jakie są prawa pojazdu uprzywilejowanego?

Brak praw ;) Oczywiście jest to żart. Jednostka uprzywilejowana ma takie same prawa jak zwykły pojazd. Jednakże kierowca pojazdu uprzywilejowanego może, przy zachowaniu szczególnej ostrożności, nie przestrzegać przepisów o ruchu drogowym. Dozwolone jest wjechanie „pod prąd”, nie stosowanie się do ograniczeń prędkości ani sygnalizacji świetlnej.

Ten zapis obowiązuje jeśli uczestniczy:

  • w akcji ratowania zdrowia lub życia ludzkiego
  • w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych
  • w wykonywaniu zadań związanych z bezpośrednim zapewnieniem bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie

Jak powinni zachować się inni kierowcy widząc pojazd uprzywilejowany?

Według zapisu w kodeksie drogowym, każdy uczestnik ruchu ma obowiązek ułatwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu. Dodatkowo obowiązuje bezwzględny zakaz wyprzedzania go w obszarze zabudowanym. Niedopuszczalne jest wyjeżdżanie na skrzyżowanie, jeśli jest zagrożenie zablokowanie go poprzez brak możliwości zjazdu.

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.