Pogoda
12.06.2016 16:49

Jak stworzyć trudne hasło i łatwo je zapamiętać?

Zobaczcie 3 proste triki, dzięki którym szybko stworzycie łatwe do zapamiętania, ale bardzo trudne do złamania a w związku z tym bezpieczne hasło, a hakerzy Was znienawidzą.

Jak stworzyć trudne hasło i łatwo je zapamiętać?
foto: zrzut ekranu

Internet to niebezpieczne miejsce, pełne złośliwego oprogramowania i przestępców tylko czekających, aby wykorzystać zdobyte niecnymi sposobami loginy i hasła do wykradzenia Waszych pieniędzy.

Jeśli myślicie, że w Polsce jesteście bezpieczni, to się mylicie – zobaczcie, w jaki sposób przestępcy z Lubelszczyzny ukradli w ten sposób 94 mln zł.

Używanie mocnych i unikalnych haseł jest bardzo ważne – trzeba też jednak pamiętać, żeby nie wykorzystywać jednego zabezpieczenia do kilku różnych serwisów, o czym przekonał się boleśnie szef Facebooka, którego Twitter i Pinterest zostały przejęte przez hakerów.

Jak powinno wyglądać bezpieczne hasło?

Hasło powinno mieć przynajmniej 12 znaków (im więcej, tym lepiej), przy jego tworzeniu powinno się także unikać konstrukcji zbyt prostych – przykłady najczęściej stosowanych (i przerażająco łatwych do odgadnięcia) pomysłów można zobaczyć dzięki przeanalizowaniu wycieku danych milionów użytkowników serwisu LinkedIn.

Bezpieczne i trudne do złamania hasło wcale nie musi sprawiać kłopotów przy zapamiętywaniu – nawet, jeśli będzie wyglądało jak przypadkowa zbitka liter, cyfr i znaków specjalnych. Jego przygotowanie może zająć dosłownie kilka sekund – wystarczy posłużyć się którąś z poniższych metod. Dzięki nim dowiesz się jak zadbać o bezpieczeństwo komputera i danych.

1. Używajcie całych zdań

Jedno słowo jako hasło to zły pomysł – połączeniu kilku z nich w jeden ciąg sprawi osobom próbującym je odgadnąć naprawdę ogromne kłopoty. Konstrukcja zdania może być dowolna, tak samo jak jego tematyka. Może to być cytat z ulubionej książki, utworu lub filmu (trzeba tylko wybierać takie, które nie są znane na całym świecie).

Dobrze jest też pamiętać, żeby korzystać z pięknego bogactwa języka polskiego i odmieniać słowa jak szaleni – im mniej rzeczowników w mianowniku tym lepiej. W rezultacie możemy otrzymać hasło, które wygląda tak:

"

dziekiantyradioplmamtrudnehasloijuzjezapamietalem! "

Można je oczywiście jeszcze podszlifować, żeby dorzucić hakerom kolejne miliardy lat do czasu niezbędnego do złamania naszego zabezpieczenia metodą siłową – próbowania każdej możliwej kombinacji znaków po kolei.

Warto pomyśleć o używaniu wielkich liter, jeśli zaś ktoś ma dar zwany dysleksją, może go w tym momencie wykorzystać – błędy ortograficzne podnoszą poprzeczkę trudności hakerom próbującym wpisywać jako hasło połączeń kolejnych wyrazów ze słownika. Nie musimy używać pierwszej litera wyrazu – może być na przykład druga lub ostatnia.

Nie zaszkodzi także dorzucić kilku cyfr – można spróbować zastosować 1337 5p34k (leet speak – zastępowanie wybranych liter cyframi), ale ta metoda jest dobrze znana hakerom i uwzględniają ją podczas ataków. Zamiast tego można użyć skojarzenia – dla mnie Antyradio.pl jest serwisem numer 1, więc mocne, ale łatwe do zapamiętania hasło na sterydach może wyglądać na przykład tak:

"

dziekI1antyradiOpL1maMtrudnEhaslOIjuZjEzapamietaleM! "

Hakerzy mdleją w tej chwili z wrażenia, tak samo jak część Czytelników, którym nie uśmiecha się perspektywa wpisywania za każdym razem tak długiego ciągu słów. Nie martwcie się, na to także jest sposób – wystarczy zerknąć na następną stronę.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Technologia