Jak stworzyć trudne hasło i łatwo je zapamiętać?

Michał Tomaszkiewicz
12.06.2016 16:49
Jak stworzyć trudne hasło i łatwo je zapamiętać? Fot. zrzut ekranu

Zobaczcie 3 proste triki, dzięki którym szybko stworzycie łatwe do zapamiętania, ale bardzo trudne do złamania a w związku z tym bezpieczne hasło, a hakerzy Was znienawidzą.

Internet to niebezpieczne miejsce, pełne złośliwego oprogramowania i przestępców tylko czekających, aby wykorzystać zdobyte niecnymi sposobami loginy i hasła do wykradzenia Waszych pieniędzy.

Jeśli myślicie, że w Polsce jesteście bezpieczni, to się mylicie – zobaczcie, w jaki sposób przestępcy z Lubelszczyzny ukradli w ten sposób 94 mln zł.

Używanie mocnych i unikalnych haseł jest bardzo ważne – trzeba też jednak pamiętać, żeby nie wykorzystywać jednego zabezpieczenia do kilku różnych serwisów, o czym przekonał się boleśnie szef Facebooka, którego Twitter i Pinterest zostały przejęte przez hakerów.

Jak powinno wyglądać bezpieczne hasło?

Hasło powinno mieć przynajmniej 12 znaków (im więcej, tym lepiej), przy jego tworzeniu powinno się także unikać konstrukcji zbyt prostych – przykłady najczęściej stosowanych (i przerażająco łatwych do odgadnięcia) pomysłów można zobaczyć dzięki przeanalizowaniu wycieku danych milionów użytkowników serwisu LinkedIn.

Bezpieczne i trudne do złamania hasło wcale nie musi sprawiać kłopotów przy zapamiętywaniu – nawet, jeśli będzie wyglądało jak przypadkowa zbitka liter, cyfr i znaków specjalnych. Jego przygotowanie może zająć dosłownie kilka sekund – wystarczy posłużyć się którąś z poniższych metod. Dzięki nim dowiesz się jak zadbać o bezpieczeństwo komputera i danych.

1. Używajcie całych zdań

Jedno słowo jako hasło to zły pomysł – połączeniu kilku z nich w jeden ciąg sprawi osobom próbującym je odgadnąć naprawdę ogromne kłopoty. Konstrukcja zdania może być dowolna, tak samo jak jego tematyka. Może to być cytat z ulubionej książki, utworu lub filmu (trzeba tylko wybierać takie, które nie są znane na całym świecie).

Dobrze jest też pamiętać, żeby korzystać z pięknego bogactwa języka polskiego i odmieniać słowa jak szaleni – im mniej rzeczowników w mianowniku tym lepiej. W rezultacie możemy otrzymać hasło, które wygląda tak:

dziekiantyradioplmamtrudnehasloijuzjezapamietalem!

Można je oczywiście jeszcze podszlifować, żeby dorzucić hakerom kolejne miliardy lat do czasu niezbędnego do złamania naszego zabezpieczenia metodą siłową – próbowania każdej możliwej kombinacji znaków po kolei.

Warto pomyśleć o używaniu wielkich liter, jeśli zaś ktoś ma dar zwany dysleksją, może go w tym momencie wykorzystać – błędy ortograficzne podnoszą poprzeczkę trudności hakerom próbującym wpisywać jako hasło połączeń kolejnych wyrazów ze słownika. Nie musimy używać pierwszej litera wyrazu – może być na przykład druga lub ostatnia.

Nie zaszkodzi także dorzucić kilku cyfr – można spróbować zastosować 1337 5p34k (leet speak – zastępowanie wybranych liter cyframi), ale ta metoda jest dobrze znana hakerom i uwzględniają ją podczas ataków. Zamiast tego można użyć skojarzenia – dla mnie Antyradio.pl jest serwisem numer 1, więc mocne, ale łatwe do zapamiętania hasło na sterydach może wyglądać na przykład tak:

dziekI1antyradiOpL1maMtrudnEhaslOIjuZjEzapamietaleM!

Hakerzy mdleją w tej chwili z wrażenia, tak samo jak część Czytelników, którym nie uśmiecha się perspektywa wpisywania za każdym razem tak długiego ciągu słów. Nie martwcie się, na to także jest sposób – wystarczy zerknąć na następną stronę.

2. Używajcie całych zdań, ale nie całych słów

Stworzone przez nas zdanie – które już udało się zapamiętać – nie musi sprawiać trudności przy długim wpisywaniu go do formularza (co niesie za sobą niebezpieczeństwo zrobienia literówki i konieczności rozpoczęcia wprowadzenia od początku).

Na szczęście nasza sentencja sprawi się tak samo dobrze w haśle, które będzie trudne, ale łatwe do zapamiętania i szybkie do wprowadzenia. Wystarczy zamiast całych wyrazów użyć ich części. Na przykład pierwszy liter, pamiętając o urozmaiceniu rezultatu różnymi wielkościami znaków:

d1aPL1mthiJJz!

Pamiętajcie – nie musicie używać akurat pierwszych liter, możecie równie dobrze zdecydować się na drugą, trzecią itp. (o ile wyraz jest odpowiednio długi) – albo nawet dynamicznie zmieniać liczbę porządkową pobieranych liter.

Poniżej przykład hasła, które powstało na bazie naszego długiego zdania, a znaki wyciągane były zgodnie ze schematem 3. litera w słowie – 2. - 1. - 2. - 3. - 2, itd. Jeśli wyrażenie było zbyt krótkie – wybierany były najbliższy możliwy znak.

i1al1ataizez!

Oczywiście, takie skomplikowanie utrudnia nieco wpisywanie hasła – możliwość wykorzystania jednego sekretnego zdania do wygenerowania kilku różnych i wyglądających na losowe ciągi znaków może jednak okazać się bardzo przydatna, o czym będzie można przeczytać w dalszej części poradnika.

Jeśli taki ciąg znaków – prezentujący się tak samo dobrze, jak hasło wygenerowane przez dostępne w sieci automaty, ale za to możliwe do zapamiętania w 10 sekund – wydaje się Wam zbytnim uproszczeniem, zawsze można używać zdania bazowego i wyciągać z niego nie pojedyncze znaki, ale na przykład pierwsze dwie lub trzy litery z każdego słowa.

Takie hasło jest wciąż całkiem proste do wpisania – łatwiejsze nawet, niż próby wyznaczania znaków ze środka słów – a przy tym nawet bezpieczniejsze, bo dłuższe. Tutaj także można używać wycinków o różnej długości (także dynamicznie zmienianej, na przykład według schematu pokazanego wcześniej) – co pozwala stworzyć kilka dodatkowych haseł bez zbytniego obciążania pamięci. Trzeba tylko zapamiętać, ile znaków z wyrazów wybieramy do poszczególnych serwisów.

Hasło, do stworzenia którego wykorzystaliśmy trzy pierwsze znaki (o ile wyrażenie je miało, jeśli nie – braliśmy wszystkie litery i cyfry z krótszego wyrazu) i pierwszy znak zapisaliśmy wielką literą, wygląda tak:

Dzie1AntPl1MamTruHasIJuzJeZap!

Pamiętać należy, że nawet silne hasło zbudowane tą metodą nie pomoże, jeśli będzie używane jednocześnie w kilku różnych serwisach. Wykorzystanie własnego sekretnego zdania do tworzenia z niego kilku (czasem nawet kilkunastu) wersji haseł pozwala rozwiązać ten problem, tworząc niestety inny kłopot – konieczność zapamiętania, która kombinacja została użyta na danej stronie.

Na to też jest sposób i to pozwalający nawet na wykorzystywanie nie tylko różnych kombinacji jednego osobistego zdania, ale wręcz na przygotowanie odmiennej sentencji dla każdego z odwiedzanych serwisów. I to prostszy, niż myślicie.

3. Używajcie skojarzeń i wizualizacji

Części z nas łatwiej przychodzi zapamiętanie obrazów, niż słów i całych zdań. Można to wykorzystać do stworzenia trudnego do złamania hasła.

Metoda jest prosta – po wejściu na wybraną stronę powinniśmy zbadać swoje skojarzenia i określić, jakie miejsce i osoba przychodzi nam na myśl. Warto odrzucić powiązania oczywiste i powszechne, skupiając się na przeżyciach i wspomnieniach intymnych (w wielu znaczeniach tego słowa) – dzięki temu otrzymamy wyrażenia nie tylko bliskie naszemu sercu (lub rozumowi), ale także mające szansę być unikalnym na skalę światową.

Skojarzenie może dotyczyć nie tylko osób, które zna się osobiście, ale także ulubionych aktorek (lub aktorów) czy wokalistek (albo wokalistów) oraz postaci fikcyjnych. Miejsce może pochodzić zarówno ze wspomnień, jak i z marzeń.

Gdy już mamy powiązanie witryny z osobą i miejscem, trzeba sobie wyobrazić, co nasza wybranka (lub wybranek) może robić w danej lokalizacji (lub co my byśmy chcieli z nią tam zrobić- i dodać dla bezpieczeństwa liczbową informację, ile razy). Im bardziej abstrakcyjne, szalone i śmiałe myśli przyszły Wam do głowy, tym lepiej (ważne jedynie, żeby te naprawdę dobre zachować tylko dla siebie).

KobietaKotZ2BatmanaOcieraSie3RazyODworzecCentralny

I to właściwie wszystko – właśnie stworzyliście unikalne hasło, które nie tylko jest długie, ale proste do zapamiętania, ale na dodatek kojarzy się Wam ze stroną, na której będziecie go używać.

Wybór formy należy do Was – jak już wiemy, może to być całe zdanie, pierwsze litery jego słów lub ich urywki o różnej długości

Metodę skojarzeń można także wykorzystać to określenia metody wybierania znaków z sekretnego zdania, które ułożyliśmy w pierwszym punkcie – wystarczy zastanowić się, jaka cyfra przychodzi nam na myśl w danym serwisie.

Jakich metod tworzenia bezpiecznych haseł używacie?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.