Pogoda
09.03.2016 15:19

Jak stworzyć własne Spotify inwestując 40 dolarów?

W internecie zaczynają pojawiać się serwisy, które wyglądają dokładnie jak Spotify, a ich przygotowanie zabrało kilka godzin i kosztowało mniej niż 200 zł. Jak to możliwe?

Jak stworzyć własne Spotify inwestując 40 dolarów?
foto: zrzut ekranu

Sekret tkwi w sprzedawanym za 38 dolarów skrypcie o nazwie Youtubify, oferującym wygląd znany z serwisu strumieniującego muzykę oraz potrafiącym podbierać utwory z YouTube'a. W najnowszej, datowanej na 4 marca 2016 roku wersji, możliwe jest ustawienie jako źródła odtwarzanej muzyki usługi SoundCloud.

Skrypt został zakupiony ponad 400 razy. Autor rozwiązania przekonuje, że do zainstalowania Youtubify nie trzeba specjalistycznej wiedzy – wystarczy wykonywać polecenia pojawiające się na ekranie, cały proces zajmuje tylko kilka minut.

Zawartość muzyczna serwisu pobierana jest automatycznie – dzięki temu przygotowanie witryny jest darmowe, ale budzi wątpliwości dotyczące legalności udostępnianych słuchaczom utworów. Skrypt generuje samodzielnie strony poświęcone milionom artystów, pokazując ich pełną dyskografię, biografię oraz innych wykonawców o zbliżonym stylu.

foto: zrzut ekranu

Użytkownicy serwisu stworzonego dzięki Youtubify mają możliwość tworzenia własnych bibliotek i list odtwarzania. Administrator może pozwolić korzystać ze strony wszystkim chętnym bądź przyznawać dostęp tylko wybranym przez siebie użytkownikom.

Skrypt jest w pełni responsywny – dostosowuje się do rozdzielczości, w której jest przeglądany. Autor chwali się, że oferowane przez Youtubify możliwości są większe niż w przypadku części największych komercyjnych serwisów streamingowych.

Oprócz wydatku na zakup silnika strony chętnego na uruchomienie własnego serwisu muzycznego czeka jeszcze konieczność zapłacenia za usługę hostingu – miejsca na serwerze, który będzie udostępniał witrynę w internecie. W zależności od oferty, należy spodziewać się ceny wynoszącej od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Trzeba także pomyśleć nad chwytliwą domeną – jej koszt może wynosić od kilku do kilkuset złotych.

foto: materiały prasowe

Powstającymi klonami zaczął interesować się serwis Spotify. Jedna z nowych stron, „Syotify”, znalazła się na celowniku witryny z muzyką z powodu zbyt podobnej nazwy. Serwis Spotify oczekuje oddania domeny, zaczął się także przyglądać samemu skryptowi, który może naruszać należące do niego prawa intelektualne. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, kłopoty będą miały wszystkie witryny powstałe dzięki zastosowaniu Youtubify.

Myśleliście kiedyś o własnym serwisie muzycznym?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet