Jak trafić na Marsa, nie ruszając się z Ziemi? Zobacz wyspę, która wygląda jak Czerwona Planeta [WIDEO]

22.02.2021 12:53
Wyspa Devon w Kanadzie wygląda jak Mars Fot. Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

Zobacz miejsce nie z tej Ziemi! W Kanadzie znajduje się wyspa, która wygląda jak Mars.

Wyspa Devon należy do Kanady. Leży w Archipelagu Arktycznym, i jest największą niezamieszkaną wyspą na Ziemi. Devon jest położona 1600 km od Bieguna Północnego, około 320 km na zachód od północno-zachodniego wybrzeża Grenlandii i 2735 km na północ od granicy kanadyjsko-amerykańskiej. Leży na 75 stopniu szerokości północnej.

Wyspa Devon w Kanadzie wygląda jak Mars

W jej południowo-wschodniej części znajduje się lodowiec. Wyspa znajduje się bliżej bieguna niż najbardziej wysunięty na północ fragment wybrzeża Alaski. To odległe miejsce pod względem warunków klimatycznych i rzeźby terenu przypomina Marsa.

Krater Haughton również przypomina te na Marsie. Niekoniecznie wizualnie, ale przede wszystkim geologicznie. Krater utworzyła kometa lub planetoida, która uderzyła w porastającą wtedy wyspę Devon puszczę. Obiekt miał średnicę prawdopodobnie większej niż 2 km. Po uderzeniu wszystko w promieniu wielu kilometrów zostało doszczętnie zniszczone, a uderzenie stopiło skały głęboko pod ziemią.

Od 2000 na wyspie znajduje się stacja badawcza FMARS (Flashline Mars Arctic Research Station). Każdego lata planetolodzy i naukowcy z NASA przeprowadzają w niej misje przygotowujące ludzi do lotu na Czerwoną Planetę. Co istotne, testuje się tam również nowe kosmiczne technologie takie jak kombinezony kosmiczne czy roboty.

Mars na Ziemi?

Ukształtowanie terenu i kolor gruntu na wyspie Devon idealnie nadaje się do różnego rodzaju testów i badań naukowych. Podobieństwo jest tak uderzające, że entuzjaści teorii spiskowych niemal natychmiast doszukali się spisku NASA. Jak podaje portal GeekWeek.pl, odezwały się głosy twierdzące, że zdjęcia przesłane do tej pory przez NASA zostały wykonane w Kanadzie.

Polecamy

Tymczasem na Marsie Łazik Perseverance i helikopter Ingenuity powoli przygotowują się do pracy, która będzie polegała na poszukiwaniach śladów życia w kraterze Jezero.

Źródło: geekweek.pl

Zobacz również: Co zabiło dinozaury? Zaskakująca koncepcja amerykańskich naukowców

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.