Pogoda
08.03.2017 10:29

Jak udowodnić policjantom, że jesteś trzeźwy?

Żaden uczestnik ruchu drogowego nie powinien prowadzić samochodu po spożyciu alkoholu. Mając to na uwadze, policjanci wielokrotnie sprawdzają trzeźwość kierowców.

Jak udowodnić policjantom, że jesteś trzeźwy?
foto: kadr z wideo

Jazda pod wpływem alkoholu to najprawdopodobniej jedna z najgorszych decyzji, jakie może podjąć kierowca. W końcu to nie tylko igranie z własnym, ale także z cudzym życiem. Pijane osoby mają problem z prawidłową oceną odległości, prędkości, już nie wspominając o problemach z koordynacją i stabilnym wykonywaniem ruchów.

Za regułę można uznać, że wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi, zwiększa się prawdopodobieństwo spowodowania wypadku. Według polskiego prawa, osoba prowadzącą pojazd mechaniczny i mająca we krwi od 0,2 do 0,5 promila popełnia wykroczenie, a powyżej tej górnej wartości – przestępstwo, podlegające karze na podstawie artykułu 178a kodeksu karnego.

Podczas wykonywania rutynowych kontroli, funkcjonariusze korzystają z alkomatów, które jak się okazuje – poniżej temperatury -5 stopni Celsjusza są bezużyteczne. Jak w takich okolicznościach można udowodnić swoją trzeźwość?

Jeden ze sposobów zademonstrował uczeń University of Central Arkansas. Został on zatrzymany przez policjantów, którzy chcieli sprawdzić stan jego trzeźwości. Jak wynika z relacji osoby kontrolowanej – Blayk Puckett – piątkowej nocy wracał z kampusu. Jechał wolno, ponieważ był świadomy zepsutego światła stopu i chciał uniknąć „konfrontacji” z funkcjonariuszami. Mimo starań, nie udało mu się. Został zatrzymany przez mundurowych, którzy poprosili o to, by wysiadł z auta. Po chwili pokazali oni popsute światło stopu.

Po krótkiej rozmowie, doszli do wniosku, że zatrzymany mężczyzna nie pił. Mimo to, Blayk postanowił dobitnie udowodnić swoją trzeźwość. Chwycił pałki do żonglowania i pokazał na co go stać:

Tym sposobem młodemu mężczyźnie udało się odjechać bez otrzymania mandatu.

Tagi: Duperele