Pogoda
11.03.2016 15:12

Jak wygląda Żuk z klocków LEGO?

Polak z klocków Lego Technic stworzył FSC Żuka. Samochodzik nie dość, że stanowi wierne odwzorowanie oryginalnego modelu, to jeszcze można nim zdalnie sterować.

Jak wygląda Żuk z klocków LEGO?
foto: kadr z wideo

Miniaturowy pojazd mierzy 40 cm długości, 21 cm wysokości i 18 cm wysokości. Waży 1750 gramów. Patrząc się na pracę jego zawieszenia, można domniemywać, że znacznie lepiej wywiązuje się ono ze swoich zadań niż to znane z pierwowzoru...

Mimo, że to tylko zabawka, w małym Żuku można otworzyć przednie drzwi oraz tylną klapę. Bez zarzutu działają także przednie światła. Z jego lewej strony – pomiędzy przednią i tylną osią – wygospodarowano miejsce na koło zapasowe. Twórca zadbał także o dopracowanie detali we wnętrzu.

Inspiracją dla stworzenia samochodzika był FSC Żuk, którego produkcja seryjna ruszyła 24 lipca 1959 roku. Ostatni egzemplarz – spośród wszystkich stworzonych 587 500 sztuk – wyjechał z fabryki 13 lutego 1998. Sam pojazd opracowano na bazie FSO Warszawy, z którą dzielił zarówno silniki, układ jezdny, jak i podwozie. Takie rozwiązanie pozwoliło zredukować koszty wytwarzania.

Auto dostępne było w paru nadwoziach – pickup, furgon, skrzyniowe i mikrobus. Ponadto powstawały także specjalistyczne wersje, które służyły strażom pożarnym. Żuk mierzył 4310 mm długości, 2,18 m wysokości oraz – w zależności od odmiany – od 1820 do 1875 mm szerokości przy rozstawie osi 2700 mm. Napędzany mógł być jednym z trzech silników o mocy 54 lub 70 KM. Moment obrotowy trafiał na tylne koła przy współpracy z 3-biegową lub 4-biegową przekładnią. Samochód ważył od 1340 do 1400 kg.

Na przestrzeni tak długiego okresu produkcyjnego Żuka kilkukrotnie poddawano modyfikacjom, zastępując stare jednostki nowszymi, mocniejszymi i oszczędniejszymi, jednocześnie unowocześniając jego nadwozie.

Wolicie zabawkę czy może pierwowzór?

Tagi: Duperele