Pogoda
10.01.2017 17:50

Jak wygląda podróż na dno Excela?

Oto bohater, którego internet nie potrzebuje, ale na którego zasługuje. Uzbrojony tylko w swój palec i strzałkę w dół śmiałek wybrał się w podróż wgłąb arkusza kalkulacyjnego. Przeżył, by o tym opowiedzieć, ale ostatkiem sił lojalnie ostrzega - nie róbcie tego w domu.

Jak wygląda podróż na dno Excela?
foto: kadr z wideo

Excel jest duży. Naprawdę duży. Arkusz kalkulacyjny liczy sobie dokładnie 1 048 576 wierszy. Żeby się o tym przekonać, wystarczy uruchomić program i wcisnąć klawisz „End”.

Nie wszyscy wierzą jednak, że cel uświęca środki. Czasem to sposób, w jaki docieramy do końca podróży jest ważniejszy, niż osiągnięcie miejsca docelowego, którym w przypadku arkusza jest właśnie ostatni wiersz.

W tym internetowym wyzwaniu była tylko jedna zasada - naciśnij i nie puszczaj aż do końca. Śmiałek dał radę i dotarł w ten sposób na samo dno arkusza - trafił tam jednak wykończony i wyzuty z sił. W ostatnich słowach zdążył jeszcze ostrzec, żeby nie iść w jego ślady.

W internecie pojawił się skrócony filmik pokazujący - dla wygody i ochrony zdrowia psychicznego oglądających w przyspieszonym tempie - mijające długie godziny:

Autor wyczyny obiecał udostępnienie pełnego zapisu wyprawy - wystarczy zapłacić mu za fatygę lajkiem pod filmikiem. Gdy tylko to się wydarzy, ten wiekopomny dokument znajdzie się w tym miejscu.

Wyzwanie skończyłoby się zdecydowanie wcześniej, gdyby zamiast schodzić w dół wiersz po wierszu nasz bohater postanowił skakać z kolumny na kolumnę - tych w arkuszach jest tylko 16 384.

Na filmie pada stwierdzenie, że mamy do czynienia z najgłupszym możliwym wyzwaniem i że ktoś po prostu musiał to zrobić. O ile co do zasadności poszerzania wiedzy dostępnej ludzkości nie mamy żadnych zastrzeżeń, to nad nazwaniem tego akurat wyczynu najgłupszym mocno byśmy się zastanawiali.

Wystarczy przecież przypomnieć sobie modę na robienie selfie podczas przybijania samemu sobie piątki. Nie obyło się bez ofiar.

Podejmiesz wyzwanie Excela?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele