Jak wyglądają zdjęcia naprawdę robione ziemniakiem?

Michał Tomaszkiewicz
02.07.2018 15:14
Jak wyglądają zdjęcia naprawdę robione ziemniakiem? Fot. kadr z wideo

W sieci roi się od fotek, których jakość nakazuje podejrzewać, że wykonano je ziemniakiem. Jak wyglądają zdjęcia, które naprawdę robione są tym warzywem? Internet postanowił sprawdzić.

Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga nie tylko dobrego sprzętu, lecz także odpowiednich umiejętności – co z tego, że aparaty wbudowane w smartfony wyposażone są w matryce o rozdzielczości kilkunastu megapikseli oraz sztuczną inteligencję wspomagającą proces rejestracji obrazu, jeśli używane są w taki sposób, żeby ujęcia wychodzą nieostre i rozmazane.

Fotograficzne wpadki są w sieci z lubością piętnowane pytaniem, czy zdjęcie robiło się ziemniakiem. Nie spodziewano się jednak, że ktoś kiedyś będzie mógł na ten zarzut odpowiedzieć szczerze i uczciwie, że tak.

Aparat fotograficzny z ziemniaka

Ziemniak to analogowe warzywo, posłużył więc do skonstruowania tradycyjnego aparatu fotograficznego na kliszę. Konstrukcja, która powstała, jest prymitywna, ale zamyka ustaw wszystkim niedowiarkom, gdyż po prostu działa. Tak jakby.

Twórcy aparatu z ziemniaka wybrali dorodny okaz, jako że w środku musiała zmieścić się naświetlana klisza. Już pierwsze przymiarki pokazały, że warzywo nie jest zbyt dobrym wyborem, jeśli chodzi o obudowę – jego tkanka przepuszcza światło, w związku z czym klisza natychmiast po wyjściu z gadżetem z ciemni naświetliłaby się. Problem ten rozwiązano, drukując specjalną kasetę, w której znalazł się film.

Po skonstruowaniu działającego aparatu z ziemniaka przeprowadzono test polegający na zrobieniu kilku fotek – ich jakość, jak można było się spodziewać, dokładnie pasuje do sprzętu, którym zostały wykonane.

foto: kadr z wideo

Na fotkach robionych z ziemniakiem można zobaczyć tylko kontury i rozmyte zarysy postaci – wynika to z tego, że w optyce potrzebna jest bardzo duża dokładność, niemożliwa do uzyskania metodami chałupniczymi przy wycinaniu korpusu aparatu nożem.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.