Pogoda
01.03.2017 10:36

Jak wymienić dowód przez internet?

Jeśli jesteś w gronie 5 mln osób, którym kończy się w tym roku ważność dowodu osobistego, nie musisz wcale odstać swojego w kolejce w urzędzie – wniosek o nowy dokument można zgłosić całkowicie przez internet.

Jak wymienić dowód przez internet?
foto: kadr z wideo

Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się, że poprawiło i uprościło procedurę zamawiania przez sieć nowego dowodu osobistego. Było do czego się przyczepić – użytkownicy przyzwyczajeni do komercyjnych, wygodnych rozwiązań mogli byli odstraszani przez formularze stworzone przez urzędników.

Przyznaje to nawet sam resort:

"

Z takiej elektronicznej usługi można było korzystać wcześniej, ale wniosek o wydanie dowodu osobistego w poprzedniej wersji był dla użytkowników mało czytelny i mało intuicyjny. Dodatkowo zaś na platformie ePUAP było go trudno odnaleźć. "

Z tym ostatnim poradzono sobie w prosty sposób – link do elektronicznego wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego został umieszczony w centralnej części platformy ePUAP.

Wśród wprowadzonych zmian znalazło się zabezpieczenie przed składaniem niekompletnych wniosków (na przykład braku zdjęcia lub wpisania wymaganych danych osobowych, takich jak imię czy miejsce urodzenia).

foto: zrzut ekranu

Wniosek dostępny jest pod adresem epuap.gov.pl – wypełnić należy następujące rubryki:

foto: zrzut ekranu

Formularz trzeba zatwierdzić Profilem Zaufanym ePUAP i do tej pory była to kolejna przeszkoda w korzystaniu z usług e-administracji. Dzięki porozumieniu z bankami nie trzeba już wybierać się do urzędu, żeby eGO (tak brzmi nowa nazwa profilu) wyrobić – wystarczy wypełnić wniosek w systemie transakcyjnym współpracującej z urzędami instytucji finansowej.

Profil zaufany można założyć w PKO BP, ING oraz Millennium, ministerstwo zapowiada, że do tego grona będą dołączać kolejne banki.

W 2017 roku wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego złoży według przewidywań Ministerstwa Cyfryzacji złoży ponad 8 mln osób – 5 milionom skończy się ważność dokumentu, kolejne 3 mln będzie wyrabiać dowód po raz pierwszy lub z powodu jego zagubienia. Resort podał szacunkowe dane dotyczące liczby obywateli szturmujących w tym celu urzędy w poszczególnych miesiącach. Jak widać, może być naprawdę tłoczno – szczególnie w drugiej połowie roku:

  • Marzec – 324 tys.
  • Kwiecień – 239 tys.
  • Maj – 329 tys.
  • Czerwiec – 356 tys.
  • Lipiec – 401 tys.
  • Sierpień – 534 tys.
  • Wrzesień – 601 tys.
  • Październik – 676 tys.
  • Listopad – 552 tys.
  • Grudzień – 435 tys.

Możliwość wyrobienia dowodu poprzez internet to dopiero początek zapowiadanej przez Ministerstwo Cyfryzacji rewolucji w e-administracji – resort chce, żeby po zalogowaniu się do portalu ePUAP można było załatwić ponad 80% spraw urzędowych.

Załatwialiście sprawy urzędowe przez internet?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet