Pogoda
20.06.2017 12:33

Jak wymienić dowód przez internet?

W 2017 roku ważność traci 5 mln dowodów osobistych. Nie trzeba czekać w kolejce, żeby wymienić dokument – formalności można załatwić przez internet w kilka kliknięć, a dowód odebrać w dowolnie wskazanym urzędzie – nawet na wakacjach.

Jak wymienić dowód przez internet?
foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Wniosek o wymianę dowodu osobistego można znaleźć pod adresem obywatel.gov.pl. To już druga jego wersja – pierwsza została zademonstrowana w marcu 2017 roku. Poprawa w wygodzie jest porażająca – o ile pierwotnie mieliśmy do czynienia z kwintesencją biurokracji, o tyle teraz procedura jest prosta, łatwa i przyjemna.

Zanim się do niej przystąpi, trzeba upewnić się co do dwóch rzeczy. Po pierwsze, czy mamy ważny profil zaufany, służący do identyfikacji obywatela w kontaktach z administracją – wyrobić można go całkowicie przez internet korzystając z serwisów transakcyjnych wybranych banków bądź też decydując się ba bardziej tradycyjne podejście związane z wizytą w dowolnie wybranym urzędzie w celu dopełnienia formalności.

Po drugie – musimy dysponować odpowiednim zdjęciem w wersji elektronicznej. Wytyczne co do akceptowalnych fotografii zostały wyszczególnione (z przykładami) na tej stronie – wystarczy wiedzieć, że ma przedstawiać całą twarz widzianą z przodu, być wykonana na białym tle i mamy się na niej prezentować w sposób poważny.

foto: obywatel.gov.pl

Jeśli dysponujemy profilem zaufanym oraz odpowiednim zdjęciem, możemy przystąpić do składania wniosku. Jego przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy wybrać powód wymiany dowodu osobistego oraz wskazać, w którym urzędzie chcemy go odebrać.

Następnie należy wgrać przygotowane wcześniej zdjęcie, pamiętając że nie może ważyć więcej niż 2,5 MB, a minimalne rozmiary to 492x610 pikseli.

Dane, które pokażą się na dowodzie są już pobrane z systemu – nic nie trzeba wpisywać ręcznie. Trzeba tylko dokładnie sprawdzić, czy wszystko się zgadza, zweryfikować także dane kontaktowe i to już właściwie wszystko, co musimy zrobić, żeby wypełnić wniosek.

foto: zrzut ekranu

Na następny ekranie zobaczymy podsumowanie wniosku – dane osoby, dla której dowód zostanie wydany i wybrany sposób kontaktu. Po sprawdzeniu poprawności prezentowanych informacji wystarczy już tylko kliknąć przycisk „złóż wniosek o dowód”.

Zostaniemy przeniesieni na kolejną podstronę z wglądem do składanego dokumentu oraz możliwością podpisania go za pomocą profilu zaufanego. Po wybraniu tej opcji na podany numer telefonu zostanie przesłany kod autoryzacyjny – trzeba go wpisać do formularza na stronie.

I to już koniec formalności – pozostaje tylko czekać na wiadomość o możliwości odbioru dokumentu.

Jak zamierzasz wymieć dowód?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet