Jak wymienić dowód przez internet?

Michał Tomaszkiewicz
20.06.2017 12:33
Jak wymienić dowód przez internet? Fot. Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

W 2017 roku ważność traci 5 mln dowodów osobistych. Nie trzeba czekać w kolejce, żeby wymienić dokument – formalności można załatwić przez internet w kilka kliknięć, a dowód odebrać w dowolnie wskazanym urzędzie – nawet na wakacjach.

Wniosek o wymianę dowodu osobistego można znaleźć pod adresem obywatel.gov.pl. To już druga jego wersja – pierwsza została zademonstrowana w marcu 2017 roku. Poprawa w wygodzie jest porażająca – o ile pierwotnie mieliśmy do czynienia z kwintesencją biurokracji, o tyle teraz procedura jest prosta, łatwa i przyjemna.

Zanim się do niej przystąpi, trzeba upewnić się co do dwóch rzeczy. Po pierwsze, czy mamy ważny profil zaufany, służący do identyfikacji obywatela w kontaktach z administracją – wyrobić można go całkowicie przez internet korzystając z serwisów transakcyjnych wybranych banków bądź też decydując się ba bardziej tradycyjne podejście związane z wizytą w dowolnie wybranym urzędzie w celu dopełnienia formalności.

Po drugie – musimy dysponować odpowiednim zdjęciem w wersji elektronicznej. Wytyczne co do akceptowalnych fotografii zostały wyszczególnione (z przykładami) na tej stronie – wystarczy wiedzieć, że ma przedstawiać całą twarz widzianą z przodu, być wykonana na białym tle i mamy się na niej prezentować w sposób poważny.

foto: obywatel.gov.pl Fot. foto: obywatel.gov.pl

Jeśli dysponujemy profilem zaufanym oraz odpowiednim zdjęciem, możemy przystąpić do składania wniosku. Jego przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy wybrać powód wymiany dowodu osobistego oraz wskazać, w którym urzędzie chcemy go odebrać.

Następnie należy wgrać przygotowane wcześniej zdjęcie, pamiętając że nie może ważyć więcej niż 2,5 MB, a minimalne rozmiary to 492x610 pikseli.

Dane, które pokażą się na dowodzie są już pobrane z systemu – nic nie trzeba wpisywać ręcznie. Trzeba tylko dokładnie sprawdzić, czy wszystko się zgadza, zweryfikować także dane kontaktowe i to już właściwie wszystko, co musimy zrobić, żeby wypełnić wniosek.

foto: zrzut ekranu Fot. foto: zrzut ekranu

Na następny ekranie zobaczymy podsumowanie wniosku – dane osoby, dla której dowód zostanie wydany i wybrany sposób kontaktu. Po sprawdzeniu poprawności prezentowanych informacji wystarczy już tylko kliknąć przycisk „złóż wniosek o dowód”.

Zostaniemy przeniesieni na kolejną podstronę z wglądem do składanego dokumentu oraz możliwością podpisania go za pomocą profilu zaufanego. Po wybraniu tej opcji na podany numer telefonu zostanie przesłany kod autoryzacyjny – trzeba go wpisać do formularza na stronie.

I to już koniec formalności – pozostaje tylko czekać na wiadomość o możliwości odbioru dokumentu.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.