Jak zdążyć z rejestracją karty SIM?
Michał Tomaszkiewicz
25.01.2017 10:20
Jak zdążyć z rejestracją karty SIM? Fot. Simon Yeo, CC BY 2.0

Koniec jest bliski – nawet 10 mln kart SIM, których właściciele nie zarejestrują przed 1 lutego 2017 roku, przestanie działać. Operatorzy szykują się na najazd spóźnialskich na salony jak na Armageddon.

Według szacunków, w Polsce używanych jest 25 mln numerów na kartę, czyli kart SIM w usłudze przedpłaconej. Ta forma gwarantowała anonimowość właścicielom – wystarczyło zakupić starter za gotówkę i komunikować się ze znajomymi w sposób niemal nie co namierzenia.

Dlaczego trzeba zarejestrować numer?

Taka sytuacja okazała się godzić w bezpieczeństwo narodowe – ustawa antyterrorystyczna, wprowadzona jako część przygotowań do szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży w Polsce, wprowadziła obowiązek przyporządkowania każdego numeru do konkretnego nazwiska.

Według władz ma to umożliwić sprawniejszą walkę z zagrożeniami terrorystycznymi – wiedząc, kto jest właścicielem numerów używanych przez przygotowujących zamachy lub przestępstwa, służby będą w stanie szybciej dotrzeć do potencjalnych sprawców i zapobiec zbrodni.

MSWiA błyskawicznie ogłosiło sukces i skuteczność nowego prawa – według podanych przez resort statystyk, ustawa antyterrorystyczna przyczyniła się do zmniejszenia liczny fałszywych zgłoszeń o podłożeniu bomby.

Obowiązek rejestracji został wprowadzony w lipcu 2016 roku – od tej daty wszystkie nowe numery muszą być zarejestrowane, zanim zostaną aktywowane, zaś właściciele kart SIM zakupionych wcześniej otrzymali czas do 1 lutego 2017 roku na zgłoszenie swoich danych operatorowi.

Numery, które nie zostaną zarejestrowane, zostaną wyłączone o północy tego dnia.

Jak i gdzie zarejestrować kartę SIM?

Kartę SIM może zarezerwować na siebie osoba, która ukończyła 13 lat i ma wyrobiony dokument potwierdzający tożsamość – może to być dowód osobisty lub paszport. Numery należące do dzieci i młodzieży mającej 12 i mniej lat muszą zostać zarejestrowane przez ich rodziców lub opiekunów.

Operatorzy szykują się na wzmożony ruch w salonach i zapowiadają delegowanie do obsługi rejestracji dodatkowych pracowników – w ten sposób udzielali się już (lub mają zamiar) nawet prezesi.

Karty SIM można także zarejestrować między innymi w placówce Poczty Polskiej, w sieci kiosków Ruchu i na stacjach benzynowych – pełną listę możliwości rejestracji dla Play, Orange, Plusa, T-Mobile, operatorów wirtualnych i marek pre-paid należących do operatorów zebraliśmy w kompendium Jak zarejestrować kartę SIM.

Jakie bonusy można zyskać za rejestrację?

Operatorzy starają się zachęcić do zarejestrowania karty SIM właśnie u nich oferując swoim klientom prawdziwe góry pieniędzy – za złożenie podpisu potwierdzającego bycie właścicielem danego numeru można zgarnąć nawet 1000 zł.

Wybranie najbardziej korzystnego bonusa nie jest jednak proste – oferty zostały przygotowane w taki sposób, żeby wyglądały imponująco, jednak operatorzy zgodnie ograniczyli możliwość wykorzystania przyznanych środków do 30 dni od chwili otrzymania premii.

Zestawienie bonusów oferowanych przez Play, Orange, Plus i T-Mobile zebraliśmy w jednym miejscu w artykule Jak zarejestrować kartę SIM – znajdują się tam również instrukcje, jak można je włączyć.

Czy można korzystać z karty SIM pre-paid nie rejestrując jej?

Operatorzy telekomunikacyjni zostali prawnie zobligowani do wyłączenia 2 lutego 2017 roku wszystkich niezarejestrowanych kart SIM w usłudze przedpłaconej.

Osoby, które z różnych względów nie chcą, żeby używany przez nich numer był przypisany do ich nazwiska nie stoją jednak na przegranej pozycji – w sieci bez większych problemów można kupić już zarejestrowane startery, a ceny ofert na Czarnym Rynku  zaczynają się nawet od kilkunastu złotych.

Nie jest to nielegalne –w ustawie antyterrorystycznej nie zostało to zakazane. Decydując się na taki zakup musimy jednak pamiętać, że tracimy kontrolę nad kartą SIM, a osoba na która jest ona faktycznie zarejestrowana będzie mogła w każdej chwili ją nam odebrać po prostu prosząc u operatora o nowy SIM.

Czy niezarejestrowany numer można odzyskać?

Jeśli nie zdążymy z przypisaniem numeru do naszego nazwiska przed 1 lutego 2017 roku nie przepada on natychmiast – zostaje tylko wyłączony. Po zarejestrowaniu nieaktywnej karty będzie można wrócić do jej używania, o ile zgłosimy się do operatora przed upłynięciem terminu możliwości wykonywania połączeń przychodzących.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.