Pogoda
12.09.2017 15:32

Jak zmieniał się iPhone przez 10 lat?

Przez 10 lat obecności na rynku smartfon Apple mocno się zmieniał i zaliczył przy tym kilka całkiem spektakularnych wpadek. Dziś trudno uwierzyć, jak bardzo toporny był pierwszy iPhone, który odmienił oblicze telefonów.

Jak zmieniał się iPhone przez 10 lat?
foto: Kārlis Dambrāns, CC BY 2.0

Steve Jobs wygłaszając w 2007 roku mowę pochwalną na cześć wprowadzanego właśnie do sprzedaży iPhone’a często się powtarzał – najwyraźniej obawiał się, że zgromadzeni dziennikarze nie chwycą jak genialnym wynalazkiem jest połączenie funkcjonalności kilku różnych urządzeń – głównie odtwarzacza MP3 i telefonu – w jednym sprzęcie.

O ile fani Apple natychmiast zapałali do iPhone’a miłością, to konkurencja nie krygowała się zbytnio przez wbijaniem szpilek. Steve Ballmer, ówczesny szef Microsoftu, publicznie wyśmiewał próbę sprzedawania takiego sprzętu po szokującej rynek kwocie 500 dolarów.

Smartfony z dotykowymi ekranami były już obecne na rynku – można było na przykład kupić sobie telefon pracujący pod kontrolą Windows Mobile. Były one jednak obsługiwane za pomocą rysika, podczas gdy ekranu iPhone’a wystarczyło dotknąć palcem i wybrać jedną z estetycznych, ładnie zaprojektowanych i dużych ikon.

Rok po roku Apple pokazuje coraz nowsze i lepsze modele – w 2016 roku iPhone 7 był to kolejnym „najlepszym iPhonem w historii”, a palmę pierwszeństwa oddał w 2017 roku specjalnemu, jubileuszowemu modelowi iPhone.

Czym rzeczywiście przez te wszystkie lata fani Apple mieli się czym zachwycać, a producent rzeczywiście wyprzedzał konkurencję o kilka kroków? Dlaczego część modeli oznaczana jest jako „S”?

Odpowiedzi na te pytania możecie znaleźć w galerii, w której prezentujemy i opisujemy ewolucję iPhone’a model po modelu.

Mieliście lub chcieliście kiedyś mieć iPhone'a?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple Galeria