Niania elektroniczna. Jaką wybrać i kupić?

Michał Tomaszkiewicz
04.04.2016 19:40
Niania elektroniczna. Jaką wybrać i kupić? Fot. kadr z wideo

Świeżo narodzony potomek to nie tylko źródło radości i dumy, ale także poczucia obowiązku i troski. W sprawowaniu opieki nad szkrabem może pomóc elektroniczna niania, która pozwoli zdalnie przyjrzeć się maluchowi i powiedzieć do niego kilka słów.

W zagonionym świecie XXI wieku nie zawsze ma się możliwość poświęcenia niemowlakowi całego swojego czasu. Zamiast przerywać co chwila domowe zajęcia, żeby zajrzeć do pokoju dziecka, można zrobić to zdalnie korzystając z technologii.

Dostępne na rynku elektroniczne nianie mocno różnią się możliwościami – tradycyjne urządzenia tego typu, kosztujące nawet kilkaset złotych, wypierane są obecnie przez nowoczesne systemy stanowiące w praktyce dostosowane do doglądania dzieci kamery IP.

Co potrafią tradycyjne elektroniczne nianie i na jaki rodzaj warto się zdecydować?

Tradycyjna niania elektroniczna

Przez długi czas za elektroniczną nianię przyjęło się uważać zestaw dwóch urządzeń przesyłających głos: stacji nadawczej, umieszczanej w pokoju dziecka, oraz odbiornika używanego przez rodzica. Prostota układu – w praktyce były to dwa walkie-talkie – ograniczała estety jego użyteczność.

Transmisja samego głosu to czasem zdecydowanie zbyt mało, żeby uspokoić rodzicielskie zaniepokojenie – szczególnie, gdy odbierana jest sama cisza. Tradycyjne elektroniczne nianie występują w wielu wersjach, wzbogacanych o dodatkowe funkcje, ich czas jednak się skończył.

Nie pomaga ani stosunkowo duży zasięg (deklaracje sięgają nawet 500 metrów na otwartej przestrzeni i 1/5 tego wyniku w czterech ścianach), ani poprawienie jakości transmitowanego głosu dzięki obsłudze częstotliwości 1,88 lub 2,4 GHz (początkowo nianie pracowały na częstotliwości 446 MHz, znaną z krótkofalówek, co oznaczała niską jakość przesyłanego dźwięku oraz otwierało możliwość podsłuchiwania transmisji przez osoby postronne, jako że sygnał transmitowany był analogowo) czy też różnicowanie sposoby zasilania (możliwość podłączenia do gniazdka bądź korzystania z baterii).

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Bardziej zaawansowane konstrukcje pozwalają nie tylko słuchać dziecka, ale także z nim zdalnie rozmawiać dzięki dwustronnej transmisji. Wśród opcji niestandardowych znajduje się także możliwość odgrywania kołysanek, wyświetlania na suficie (lub ścianie) obrazów skupiających zainteresowanie niemowlaka czy mierzenie temperatury panującej w pokoju dziecka.

Elektroniczna niania z monitorem oddechu

Część producentów wyposaża swoje nianie w monitor oddechu – czujniki umieszczone w łóżku wysyłają sygnał alarmowy, jeśli przez kilkanaście sekund nie wykryją oznak oddychania.

Tradycyjne elektroniczne nianie mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Te z monitorem oddechu kosztują więcej. W naszej opinii jednak warto się nimi zainteresować.

Niania elektroniczna z kamerą

Zdecydowanie ciekawszą propozycją są zestawy wyposażone w kamerę przekazującą do odbiornika obraz. Odpowiednie umiejscowienie nadajnika pozwala rzucać okiem na dziecięce łóżeczko; urządzenia tego typu w standardzie pozwalają rozmawiać z monitorowanymi szkrabami.

Najtańsze urządzenia tego typu oferują mały ekran o niskiej rozdzielczości, wbudowany w odbiornik. Może to być w niektórych sytuacja rozwiązanie wygodne – elektroniczną nianię można schować chociażby do kieszeni – jednak niska jakość wyświetlanego obrazu nie zawsze pozwala na prawidłową ocenę sytuacji.

Elektroniczne nianie przesyłające obraz potrafią zazwyczaj pracować w trybie nocnym, a transmisja dźwięku video może być aktywowana automatycznie po wykryciu płaczu. Bardziej zaawansowane konfiguracje pozwalają na sterowanie kamerą, pozwalając dostosować obserwowany obszar do potrzeby chwili.

Kamery mogą być także montowane na ścianie (w tańszych zestawach zazwyczaj jest się ograniczonym do ustawiania nadajników na meblach). Odbiorniki przenośne potrafią być wyposażone w dobrej jakości i względnie duży ekran (choć w dalszym ciągu poniżej 5 cali); istnieją także modele z odbiornikiem służącym jednocześnie jako cyfrowa ramka do zdjęć.

Niana elektroniczna z kamerą foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Najdroższe nianie elektroniczne z kamerą można także podłączyć do internetu, dzięki czemu możliwe jest podłączenie się do źródła obrazu z dowolnego urządzenia końcowego – smartfonu, tabletu, komputera czy nawet telewizora z wbudowaną przeglądarką internetową.

Za wygodę trzeba jednak w przypadku elektronicznych niań sporo zapłacić – ceny najciekawszych modeli grubo przekraczają tysiąc złotych, najprostsze urządzenia przesyłające obraz wyceniane są na dobre kilkaset złotych.

Do niedawna świeżo upieczeni rodzice mieli tylko taki wybór – kosztująca 100 – 300 złotych niania potrafiąca przekazywać jedynie dźwięk, wycenione na 500+ zł urządzenie wyświetlające obraz na malutkim ekranie bądź w miarę nowoczesny sprzęt z wygodnym monitorowaniem z wielu urządzeń, ale za to w cenie sięgającej nawet kilku tysięcy złotych. 

Do wyścigu o portfele względy matek i ojców dołączyły jednak przedsiębiorstwa stricte technologiczne, specjalizujące się na przykład w sprzęcie sieciowym (na przykład kamerach IP). Dzięki temu okazało się, że wszystko co najlepsze można otrzymać już za cenę trochę droższej elektronicznej niani przesyłającej tylko dźwięk. Takie nianie zyskują także pochlebne opinie wśród rodziców.

Niania XXI wieku

Doświadczenie wyniesione z produkcji kamer IP służących do monitoringu zostało przez część producentów przeniesione do konstrukcji systemów elektronicznych niani. Wszystkie niezbędne funkcjonalności zostały przez przedsiębiorstwa opracowane już wcześniej (tyle, że do innych celów), zaprezentowanie ciekawych rozwiązań nie wymagało więc tak naprawdę zbytniego wysiłku.

Twórcy nowoczesnych elektronicznych niań doszli do wniosku, że bez negatywnych następstw można zrezygnować z oferowania specjalnie opracowanego (i przez to drogiego) wyspecjalizowanego odbiornika. Oferowane przez nich rozwiązanie to tak naprawdę kamera IP zoptymalizowana pod względem parametrów pracy do jak najlepszej pracy w dziecięcym pokoju.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Do sprzętu dodawana jest aplikacja – najczęściej na smartfony działające pod kontrolą iOS oraz Androida – za pomocą której można obserwować dziecko oraz sterować działaniem niani. Do tego dochodzi możliwość śledzenia zarejestrowanych w czasie nieobecności zdarzeń (nagrywanie może być inicjowane po wykryciu ruchu lub głosu) oraz… opcja używania kamery także do monitorowania wydarzeń w domu.

Łatwość podłączenia się do nowoczesnej elektronicznej niania sprawia, że obraz z kamery może towarzyszyć rodzicom praktycznie wszędzie – poczynając od ekranu smartfona (z którym się przecież praktycznie nie rozstajemy), aż do telewizora lub nawet projektora (na przykład przy skorzystaniu z opcji bezprzewodowego przesyłania obrazu).

Jaka jest cena dobrej elektronicznej niani?

Kamerę służącą jako cyfrowa niania można kupić za kwotę zaczynającą się od 200 złotych – nawet najprostsze urządzenia tego typu zapewniają wszystkie niezbędne opcje oraz wysoka jakość (zazwyczaj 720p) przesyłanego obrazu. Przyznacie, że cena nie jest powalająca. 

Czekamy na Wasze opinie na temat niań. Korzystacie, korzystaliście, które były najlepsze? Jakie Waszym zdaniem sprawdzają się w praktyce? Przekażcie swoje opinie w komentarzach.

Proste kamery cyfrowe

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.