Jaki związek ma medyczna marihuana z liczbą wypadków?

02.01.2017 10:17
Jaki związek ma medyczna marihuana z liczbą wypadków? Fot. materiały prasowe

Z najnowszych badań wynika, że stany, w których dozwolona jest medyczna marihuana, mają niższy odsetek śmiertelnych wypadków. Różnica jest spora – wynosi aż 11%.

Mniejsza liczba śmiertelnych kolizji drogowych została również powiązana z obecnością przychodni sprzedających medyczną marihuanę, które znajdowały się na terenie 23 stanów. Wyniki dla wielu osób okazały się wielce zaskakujące, wręcz odwrotne od oczekiwanych. Przed wprowadzeniem nowych rozporządzeń nie brakowało głosów opowiadających się przeciwko medycznej marihuanie. Jednym z argumentów miał być wzrost śmiertelnych wypadków spowodowanych przez ludzi prowadzących pod wpływem niedozwolonych substancji.

W raporcie znajdziemy informacje o tym, że najmocniej spadła liczba śmiertelnych ofiar w grupie wiekowej od 15 do 44 lat, wyłącznie w stanach, gdzie medyczna marihuana jest dozwolona. Warto jednak pamiętać o tym, że to właśnie osoby w wieku powyżej 45 lat najczęściej są leczone medyczną marihuaną. Eksperci nie wykluczają, że zwiększona dostępność tego specyfiku sprawiła, iż trafiał on w niepowołane ręce.

Specjaliści także wskazują na pozostałe czynniki, które przyczyniły się do zmniejszenia liczby śmiertelnych wypadków. Wśród nich wymienione zostały lepsza infrastruktura, opieka zdrowotna oraz bezpieczniejsze pojazdy, co wciąż nie zmienia faktu, że stany pozwalające na legalne korzystanie z dobrodziejstw medycznej marihuany odnotowały mniejszą liczbę śmiertelnych zdarzeń drogowych. Wyjątkami są Kalifornia i Nowy Meksyk. Właśnie tam nastąpił wzrost śmiertelnych wypadków.

Sceptycy wskazują, że legalizacja medycznej marihuany w wielu stanach jest relatywnie czymś nowym, dlatego wyciąganie wniosków ze statystyk może być zbyt pochopnym działaniem. Ich zdaniem niezbędne jest gromadzenie kolejnych danych. Jak powszechnie wiadomo, osoby będące pod wpływem medycznej marihuany wciąż wykazują znacznie wolniejsze reakcje za kierownicą.

Dlatego należy pamiętać, by nigdy nie prowadzić pojazdu mechanicznego po zażyciu nielegalnych substancji lub nawet leków zaburzających naszą percepcję lub system nerwowy.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.