Jakie auta używane są najpopularniejsze w Polsce?

22.04.2016 12:19
Jakie auta używane są najpopularniejsze w Polsce? Fot. materiały prasowe

Okazuje się, że Polacy kupują więcej samochodów używanych niż Czesi, Słowacy i Węgrzy razem wzięci. Statystycznie wystawiane na sprzedaż auta mają 12 lat.

Największą popularnością w 2016 cieszą się wciąż te same samochody, wśród których znajdziemy przede wszystkim niemieckie modele. W rankingu najpopularniejszych aut liderami są Opel Astra, Volkswagen Passat, Volkswagen Golf, Audi A4 i BMW serii 3, o czym agencji Newseria Biznes wspomniał Przemysław Vonau. Piastuje on funkcję dyrektora generalnego AAA AUTO w Polsce – firmy prowadzącej ponad 40 sieci salonów samochodowych w 4 krajach (Czechy, Słowacja, Węgry).

Analizy AAA AUTO zostały przeprowadzone na podstawie wszystkich portali motoryzacyjnych, dzięki czemu pozyskane dane odzwierciedlają realną sytuację rynkową. Potwierdza to także struktura sprzedaży w Polsce – najczęściej wystawiane auta na sprzedaż cieszą się po prostu największą popularnością. Handlarze starają się na nich ugrać jak najwięcej, sprowadzając najchętniej kupowane modele do Polski.

Według raportu Grupy AAA AUTO, Polacy zimą 2015/2016 najczęściej wyszukiwali ogłoszeń z takimi markami samochodów jak Ford i Opel. Te pierwsze wybierało 12% kupujących, z kolei za Oplami i Skodami rozglądało się po 10%. Nieco mniej popularne w tym samym okresie były Volkswageny i Toyoty. Wśród nabywców proporcje wyglądały podobnie, przy czym warto wspomnieć, że rynek samochodów używanych w 2015 roku obejmował prawie 2,5 mln ofert sprzedaży.

Zdaniem Przemysława Vonau, na polskim rynku wyjątkowo chętnie kupowane są starsze samochody. Średni wiek pojazdów oferowanych na portalach ogłoszeniowych wynosi 12 lat, podczas gdy u Czechów i Słowaków najwięcej znajdziemy aut w wieku 9-10 lat. Idąc za ciosem, średnia wartość wystawianych na sprzedaż samochodów w Polsce to 21 000 zł, a u naszych sąsiadów około 25 000 zł.

Różnice są także w preferencjach – w wymienionych wyżej krajach niepodzielnie rządzi Skoda z Octavią i Fabią, której auta stanowią około 40% rynku. W Polsce z kolei panuje znacznie większa różnorodność. Najistotniejszymi dla naszych rodaków są względy funkcjonalne i ekonomiczne – samochód ma mieć pojemny bagażnik, niepaliwożerny silnik i być trwały. Za niskim zużyciem paliwa przemawiają turbodiesle, które jednak przez większą podatność na usterki nieznacznie ustępują miejsca jednostkom benzynowym w proporcjach 45-55%.

Tak jak rynek nowych aut zdominowały SUV-y, tak w przypadku używanych największą popularnością cieszą się hatchbacki, na które w ostatnim okresie zdecydowało się aż 42% osób.

Jeśli planujecie zakup używanego samochodu, dowiedzcie się na co zwrócić uwagę.

Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.