Kierowcy kontra przejazdy kolejowe. Jakie masz szanse w spotkaniu z pociągiem?

Aleksandra Kopka
24.05.2017 14:28
Kierowcy kontra przejazdy kolejowe. Jakie masz szanse w spotkaniu z pociągiem? Fot. PIOTR JEDZURA/East News

Z roku na rok liczba wypadków na przejazdach kolejowych się zmniejsza. Jednak dalej jest zbyt wysoka, a jak podaje portal „bezpieczny-przejazd.pl” do kolizji z udziałem pociągów dochodzi prawie codziennie.

Brawura, ryzyko, pośpiech, rutyna - te cztery słowa definiują zachowania pieszych oraz kierowców pojazdów, którzy nie stosują się do sygnalizacji na przejazdach kolejowych. Prawie codziennie dochodzi do wypadków z udziałem pociągów, w których giną lub zostają ciężko ranni ludzie.

Jak co roku PKP Polskie Linie Kolejowe nagłaśniają kampanię „Bezpieczny przejazd”. W 2017 roku prowadzona jest pod hasłem „#SzlabanNaRyzyko” mającą na celu zniwelowanie wypadków na przejazdach kolejowych. Jak podkreślał 20 czerwca 2016 roku,  Andrzej Pawłowski, ówczesny wiceprezes zarządu, dyrektor ds. eksploatacji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A:

KP Polskie Linie Kolejowe S.A. wciąż podnoszą poziom zabezpieczeń – to m.in. 1500 zmodernizowanych przejazdów i zastępowanie skrzyżowań drogi i toru bezkolizyjnymi wiaduktami, współpraca z zarządcami dróg, by dojazdy do przejazdów były dobrze oznakowane. Jednak monitoring, który już działa na ponad 1000 przejazdach kolejowo-drogowych potwierdza, że bezpieczeństwo zależy od właściwego zachowania kierowców – respektowania zasad bezpieczeństwa.

Tysiące filmików udostępnionych w internecie potwierdza fakt, że kierowcy mimo znajomości zasad ruchu drogowego nic sobie z nich nie robią. Świetnym przykładem jest nagranie pokazujące, jak sznur aut oczekujących na otwarcie przejazdu zostaje ominięty przez kierowcę BMW. Biorąc pod uwagę, że masa pociągu to średnio 80 ton jego droga hamowania może wynieść nawet 2 kilometry. Wtargniecie na przejazd przed rozpędzony pociąg daje nikłe szanse wyjścia z tego spotkania cało.

Warto zastanowić się dwa razy nim pośpiech weźmie górę i wtargniemy na przejazd pod zamykającymi się szlabanami. Wśród maszynistów istnieje złota zasada, że jeśli widzimy pociąg jest już za późno by uciec.

Spoty reklamowe kampanii „Bezpieczny przejazd” świetnie pokazują konsekwencje niedostosowania się do wskazań dróżników.

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.