Pogoda
28.03.2017 11:55

Jakie są najstarsze torrenty z grami wciąż dostępne w sieci?

Jak zdradził obeznany w temacie serwis Torrent Freak, obie gry są produkcjami firmy Ubisoft...

Jakie są najstarsze torrenty z grami wciąż dostępne w sieci?
foto: John Trainor, CC BY 2.0

Choć legalność torrentów to temat długi i szeroki, okazuje się, że nawet ta skryta w cieniu prawa dziedzina ma swój archeologiczny odłam. 21 listopada 2016 roku swoje 13. urodziny obchodziła popularna strona The Pirate Bay. Historia jej znikania i pojawiania się na nowo to temat na osobny, obszerny artykuł.

Serwis Torrent Freak postanowił jednak z tej okazji odnaleźć najstarsze, wciąż dostępne (czyli: nadal udostępniane przez kogoś) torrenty w archiwum serwisu. Wiemy już, że najstarszym plikiem tego typu w całym internecie jest kopia filmu „Matrix” odtworzona w ASCII, która jest seedowana od 20 grudnia 2003 roku. A jak wygląda kwestia gier komputerowych?

Okazało się, że obie gry, które trafiły na listę 10 najstarszych torrentów w zasobach The Pirate Bay, to produkcje Ubisoftu. 29 marca 2004 roku do serwisu trafiła piracka kopia Prince of Persia: Sands of Time w wersji na konsolę Xbox, a dzień później - Splinter Cell: Pandora Tomorrow. Do dziś znajdziemy użytkowników, którzy uczestniczą w wymianie tych plików.

Oto pierwsza dziesiątka najstarszych, aktywnych torrentów, do której dokopał się Torrent Freak:

tpb13old

Jak widać na liście znalazły się również filmy „Szkoła rocka” i „Witamy w Mooseport”, serial „The High Chaparral”, a także ebook z przepisami i... włoski film porno. Trzeba przyznać, że to bardzo różnorodne zestawienie i aż dziw, że ktoś to wszystko udostępnia po dziś dzień.

Szczególnie gdy przyjrzymy się dalszym danym podanym przez serwis. Z ponad 60 tysięcy torrentów, które trafiły na The Pirate Bay w 2004 roku, aż 3 tysiące jest wciąż seedowane. Jeśli podliczymy pliki dodane do 2006 roku, liczba ta wzrośnie ponad trzykrotnie, a spośród samych udostępnionych w 2016 roku, wciąż możemy pobrać 300 tysięcy torrentów.

Ściągacie jeszcze torrenty?

Jakub Gańko
Tagi: Gry