Jakie tajemnice skrywa komputerowa Arka Przymierza?

Maciej Daszuta
09.11.2016 19:26
Jakie tajemnice skrywa komputerowa Arka Przymierza? Fot. kadr z wideo + Hrabia pejnta

Stworzono właśnie jeden z najpotężniejszych pecetów. Twórcy postanowili nawiązać do jego boskich osiągów, dlatego maszyna jako żywo przypomina tytułowy relikt z filmu „Indiana Jones: Poszukiwacze zaginionej Arki”.

Niedawno prezentowaliśmy działający komputer o kształcie karabinu snajperskiego, tym razem mamy coś dla fanów słynnego filmowego archeologa. Ten pecet ma w sobie tyle mocy, że twórcom odpowiednim zdawało się nadanie mu wizualnego podobieństwa do artefaktu z pierwszego filmu o przygodach Indiany Jonesa, czyli równie niebezpiecznej co legendarnej Arki Przymierza. Jedynie ten boski relikt jest w stanie pokazać, z jak potężnym komputerem mamy do czynienia.

Maszyna o dźwięcznej nazwie Large Pixel Collider (od ang. „Wielki Zderzacz Pikseli”) powstała po miesiącach planowania, przy współpracy PCGamera z Intelem. To już kolejna odsłona LPC, a śmiałkowie, którzy będą mieli odwagę zajrzeć do środka pomimo ryzyka, jakie niesie za sobą kontakt z Arką Przymierza zobaczą tam sprzęt o nieziemskiej mocy.

Jeśli wasza twarz się nie stopi po uchyleniu wieka Arki, w jej wnętrzu znajdziecie dwie karty graficzne Titan X, podkręcony procesor Intel Core-i7 6950X, a także absurdalną ilość RAM-u - 128 GB. Wszystko to działa dzięki potężnemu zasilaniu oraz najwyższej jakości systemowi chłodzenia. Choć według zapowiedzi twórców Arka jest chłodzona krwią, możemy bezpiecznie zakładać, że to jednak woda.

W filmiku przedstawiającym ten bezlitosny komputer o iście boskich parametrach głosu użyczył Wayne June. Gracze mogą go kojarzyć z krwawego i posępnego Darkest Dungeon, które podobnie jak Arka z filmu, wymaga wielu ofiar.

Poniżej zobaczycie, jak prezentuje się osławiony artefakt w nowoczesnej formie:

Komputer zaopatrzono w niezbędne elementy Arki Przymierza - służące do transportu ikonicznego reliktu belki, pozłacaną powierzchnię oraz ręcznie rzeźbione postaci, które sprawują pieczę nad skrytymi w środku komponentami, a w razie potrzeby zapewne odstraszą też rabusiów. W wykonaniu tych ozdób pomogli wydatnie Ron Christianson z Blue Horse Studios oraz Lee Harrington z PCJunkieMods.

To jednak było dla twórców zbyt mało - dlatego postanowili, że Large Pixel Collider nie można będzie uruchomić poprzez zwykły dotyk marnego śmiertelnika. Zamiast standardowego przycisku On/Off pecetowa Arka Przymierza posiada na froncie dwa przełączniki zabezpieczone kluczem - aby ją uruchomić należy przekręcić obydwa klucze jednocześnie. Projektanci chwalą się, że potrzeba dwóch dusz, aby przenieść maszynę i również dwóch, aby ją aktywować.

Bezpieczniej nie zaglądać do środka. Aby zaspokoić jednak Waszą ciekawość poniżej przedstawiamy listę najważniejszych podzespołów:

Procesor: Intel Core-i7 6950X

 • 10 rdzeni podkręconych do 4.0 GHz
 • 25 MB cache
 • Intel Turbo Boost Max Technology 3.0
 • Socket LGA 2011‑3

Karta graficzna: 2x Nvidia Titan X

 • 12GB GDDR5X per GPU
 • 1531 MHz boost clock

Ekran: Acer XB321HK 32-inch 4K G-SYNC

 • 32 cale
 • 2160p
 • Nvidia G-SYNC

Płyta główna: ASUS ROG Rampage V Edition 10

 • sloty PCIe wzmacniane metalem
 • SupremeFX Hi-Fi USB DAC + SupremeFX Audio
 • oświetlenie płyty: 5-zone RGB

Pamięć RAM: 128GB Corsair Dominator Platinum Special Edition DDR4

Pamięć SSD: 2x SSD Intel 750 Series PCIe NVMe 1.2TB

 • prędkość odczytu/zapisu do 2200/1200MB/s
 • 4K random IO 440K/290K IOPS

Dyski twarde: 4x HDD Seagate Barracuda Pro 10TB Helium

Zasilanie: EVGA SuperNova T2 1600W

Chłodzenie: EKWB wodą, custom-built

Obudowa: zmodyfikowana CaseLabs Mercury S8

 • w pełni aluminiowa konstrukcja
 • zintegrowane radiatory

Trzeba przyznać, że w stosunku do podzespołów ten 32 calowy ekran wydaje się być podejrzanie skromny. Możliwe, że mobilność Arki Przymierza i łatwość jej ukrycia w bezpiecznym miejscu była dla twórców priorytetem, dlatego byli zmuszeni ograniczyć gabaryty monitora.

Maciej Daszuta Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.