Jakie tak naprawdę masz szanse na wygranie w Lotto i Eurojackpot?

Michał Tomaszkiewicz
13.02.2018 11:06
Jakie tak naprawdę masz szanse na wygranie w Lotto i Eurojackpot? Fot. PIVISO, CC0 1.0

Gry losowe często nazywane są przez matematyków „podatkiem od głupoty”. Oto brutalna prawda o prawdopodobieństwie wygrania milionów w Lotto lub Eurojackpocie.

Jeśli chodzi o loterie, to perspektywa wygranych może uwieść nawet najbardziej trzeźwy umysł. W końcu inwestując zaledwie kilka złotych ma się szanse na zgarnięcie milionów i „wygranie życia”.

Obliczenie szans na wygraną mogło być jednym z zadań na obliczenie prawdopodobieństwa, które rozwiązywaliśmy w szkole. Było to tak dawna, że już zapewne zdążyliśmy zapomnieć, że grającemu zawsze wiatr w oczy.

Kumulacja lepem na graczy

Dzięki Lotto można zostać multimilionerem – wystarczy, że będzie się miało szczęście podczas losowania, w którym doszło do kilku kumulacji. Gdy pula przekracza 20 mln złotych kolektury przeżywają prawdziwe oblężenie chętnych do wypróbowania swojego szczęścia w nierównej walce z rachunkiem prawdopodobieństwa.

Jeszcze atrakcyjniej wygląda potencjalna wygrana w loterii Eurojackpot, która dość niedawno trafiła do Polski. Tutaj, jak można zobaczyć na planszach ustawionych przed punktami sprzedaży, uśmiech lodu może przynieść nawet 375 mln złotych.

W porównaniu do kosztów zakupu zakładu, wynoszącego 3 zł w przypadku Lotto i 12,5 zł w przypadku Eurojackpot, jest to suma gargantuiczna i nie trzeba długo się zastanawiać, żeby skorzystać z takiej szansy. Tak przynajmniej myśli większość z nas, płacąc wspomniany na wstępie „podatek od głupoty” – czyli ignorowania matematycznych dowodów na to, że te drobne lepiej spożytkować w inny sposób.

Nieprawdopodobieństwo wygranej

Fakty są bezlitosne. W Lotto główna wygrana wypłacana jest po prawidłowym wytypowaniu 6 z 49 liczb. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji wynosi dokładnie 1 do 13 983 816.

Losowanie loterii Eurojackpot jest bardziej skomplikowane – gracze mają za zadanie wytypować 5 liczb z 50 oraz dodatkowo 2 liczby z 10. Prawdopodobieństwo prawidłowego wykonania pierwszego zadania wynosi 1 do 2 118 760, drugie to w porównaniu pestka – tam szanse wynoszą 1 do 45.

Problemem jest to, że oba zdarzenia muszą wystąpić równocześnie – w rezultacie prawdopodobieństwo wygranej setek milionów złotych w Eurojackpocie wynosi 1 do 95 344 200. To prawie siedmiokrotnie mniej, niż w przypadku starego, dobrze znanego Lotto.

Jeśli dalej wierzycie w szczęśliwy los – w końcu wygrane w loterii padają dość często – to powinniście zacząć panicznie bać się burz oraz wycieczek do kolektury. Szansa na trafienie piorunem została wyliczona na około 1 do 700 000 – jest więc 20 razy bardziej prawdopodobna, niż wygranie „szóstki” w Lotto. Niebezpieczeństwo potrącenia przez samochód w drodze po szczęśliwy kupon jest dobre 700 razy wyższe, niż szansa na wygranie w loterii.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.