Pogoda
19.02.2020 11:05

Japończycy stworzyli smartfona, który nie robi nagich selfie

Wystarczy chwila nieuwagi, żeby zrobić głupstwo, które w internecie zadomowi się na wieki. Nagie selfie, robione pod wpływem uroku chwili, mogą zrujnować dorosłe życie. No chyba, że używa się smartfona, który dzięki sztucznej inteligencji ich po prostu nie zrobi.

kobieta robiące selfie w bieliźnie
foto: Shutterstock

Sexting i wysyłanie nagich zdjęć bliskim osobom to nowy sposób na nawiązywanie i utrzymywanie intymnej bliskości w świecie, w którym więcej czasu spędza się ze smartfonem, niż z drugim człowiekiem.

Trend ten zauważają nawet operatorzy komórkowi. T-Mobile zaprezentował inteligentną bieliznę, która potrafi wyłączyć smartfona partnera, gdy ma się ochotę na seks.

T-Mobile Connected Underwear
T-Mobile Connected Underwear
Przeczytaj także T-Mobile stworzyło majtki, które blokują partnerowi telefon i uruchamiają na nim nastrojową muzyczkę do seksu

Jak każe zjawisko, dzielenie się nagimi selfie może być także niebezpieczne. Odbiorca może zawieść zaufanie i nie zachować prezentu tylko dla siebie, lecz podzielić się nim w sieci. Ostrzega przez tym Ministerstwo Cyfryzacji w specjalnej kampanii edukacyjnej.

sexting
sexting
Przeczytaj także Sexting i nagie zdjęcia. Ministerstwo Cyfryzacji edukuje

Japończycy stwierdzili, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Nowy smartfon debiutujący na tamtejszym rynku wykorzystuje sztuczną inteligencję, która po wykryciu próby uwiecznienia golizny blokuje możliwość korzystania z aparatu.

Smartfon, który nie robi nagich selfie zadebiutował w Japonii

Tone e20 to model ze średniej półki cenowej, kosztujący około 700 zł. Smartfon nie wyróżnia się konfiguracją sprzętową ani na plus, ani na minus: oferuje 4 GB RAM, 64 GB przestrzeni na pliki, aparat z potrójnym obiektywem i działa pod kontrolą Androida 9.0.

Nowością wychwalaną przez producenta jest funkcja nazwana „Ochrona smartfona”. To specjalne oprogramowanie, które chroni właściciela przed popełnianiem głupstw.

Posłuchaj podcastu

Sztuczna inteligencja połączona z aparatem analizuje w czasie rzeczywistym obraz i w razie wykrycia próby zrobienia nagiego selfie odcina dostęp do funkcji fotograficznych, wyświetlając na ekranie komunikat o niestosowności zachowania, którego użytkownik próbował się dopuścić.

nagie_selfie_blokada_02

Blokada została stworzona z myślą o ochronie nastolatków przed odkrywaniem swojej seksualności za pomocą smartfonów. „Ochronę” można wyłączyć w ustawieniach telefonu, jeśli chce się korzystać z aparatu bez ograniczeń.

Pomysł japońskiego producenta realizowany jest na drodze programowej, nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby podobne rozwiązania chroniące użytkowników przed nimi samymi pojawiły się także w modelach największych marek.

Zobacz także: Robienie selfie oznaką zaburzeń psychicznych 

Co myślicie o takim smartfonie?

Tagi: Newsy