Jarosław Gowin: „O normalności musimy zapomnieć na kilka lat”

31.03.2020 09:43
Jarosław Gowin: „O normalności musimy zapomnieć na kilka lat” Fot. Radio ZET

Ciekawe czasy potrafią wydobyć z człowieka cechy, które w codziennym życiu nie są eksponowane. W przypadku Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, epidemia COVID-19 wyzwoliła cechę niespotykaną publicznie wśród polityków: szczerość.

Podczas gdy rząd trzyma nas wszystkich w niepewności, wprowadzając obostrzenia mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 na stosunkowe krótkie terminy i później je przedłużając, Jarosław Gowin prosto z mostu mówi, jak jest.

Szef resortu nauki już podczas pierwszych etapów walki z epidemią mówił, że nie ma co liczyć na szybkie zażegnanie niebezpieczeństwa. Z usta polityka padła deklaracja, której nie usłyszeliśmy od żadnego innego członka rządu: nadzwyczajna sytuacja i towarzyszące jej obostrzenia trwać będą naprawdę długo.

Przeczytaj także

Podczas gdy rząd chwalił się pracami nad tarczą antykryzysową i przekonywał, że nie widzi przeciwwskazań do przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020, Jarosław Gowin dzielił się skrajnie odmienną opinią:

Przeczytaj także

Wicepremier po raz kolejny pokazał swoją prawdomówność w rozmowie przeprowadzonej przez Beatę Lubecką z Radia ZET. Dowiedzieliśmy się z niej, że musimy zacząć przyzwyczajać się do życia w zupełnie innym świecie i zapomnieć o „normalności”, do jakiej się przyzwyczailiśmy.

„Musimy zapomnieć o normalności”. Jarosław Gowin o tym, jak koronawirus zmienił nasze życie

Szczere wyznanie wicepremiera padło, gdy prowadząca rozmowę zapytała go o to, jak będą wyglądać tegoroczne święta.

Wielkanoc będzie inna, maj będzie inny, druga połowa roku będzie inna. Cały świat będzie inny. On się dramatycznie zmienia na naszych oczach. Rzeczywistość, którą pamiętamy sprzed kilku tygodni odeszła bezpowrotnie w przeszłość. Trzeba będzie na nowo zaprojektować życie, zaprojektować Polskę i świat. Słowo normalność jest słowem, o którym musimy zapomnieć na wiele miesięcy jeśli nie na wiele lat.

Jarosław Gowin dodał także, że będziemy musieli zdobyć się na większą cierpliwość i ponieść więcej wyrzeczeń, żeby pokonać epidemię. Oznacza to między innymi wprowadzenie nowych restrykcji dotyczących wychodzenia z domu.

Posłuchaj podcastu

Nieoficjalnie mówi się, że rząd wprowadzi zakaz oddalana się od miejsca zamieszkana o więcej niż 100 metrów, zabroni wychodzenia na zewnątrz seniorom, podniesie kary za łamanie wytycznych oraz oddeleguje wojsko do pomocy policji w egzekwowaniu nakazów izolowania się.

Zobacz także: Koronawirus: kolejne zakazy rządowe. Dotyczą sklepów i miejsc pracy

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.