Jarosław Gowin: rząd liczy się z tym, że epidemia potrwa do wiosny 2021

19.03.2020 09:49
Jarosław Gowin: rząd liczy się z tym, że epidemia potrwa do wiosny 2021 Fot. Shutterstock

Koronawirus SARS-CoV-2 zmienił nasz świat w przeciągu kilku tygodni. Na powrót do normalności możemy czekać znacznie dłużej.

Opustoszałem ulice, zamknięte kina, restauracje i bary, nieczynne sklepy w galeriach handlowych. Wystarczyło kilkanaście dni, żeby z powodu ryzyka zagrożenia epidemią COVID-19 Polacy ograniczyli do minimum wyjścia z domu.

Dzięki takiej postawie koronawirus nie ma jak się rozprzestrzeniać i infekować nowych ludzi, co z kolei powinno pomóc w opanowaniu epidemii COVID-19. W teorii wystarczy bowiem poczekać, aż wyzdrowieje ostatni chory i niebezpieczeństwo minie.

W praktyce sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana. .Wiadomo na pewno, że szczyt zachorowań jest ciągle przed nami i z tego powodu szkoły pozostaną zamknięte najprawdopodobniej do połowy kwietnia 2020.

Przeczytaj także

Nadzieje na szybkie wytępienie koronawirusa są coraz mniejsze, o czym można się dowiedzieć między innymi z odtajnionego raportu przygotowanego dla rządu USA. Specjaliści szacują w nim, że COVID-19 będzie siał zniszczenie i pożogę przez półtora roku.

Przeczytaj także

Do rozpatrywania pesymistycznych scenariuszy rozwoju sytuacji przyznał się także polski rząd. Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, wprost oznajmił że epidemia (i wiążące się z nią środki ostrożności) może potrwać do wiosny 2021 roku.

Jarosław Gowin o koronawirusie: epidemia może trwać do wiosny 2021 roku

Wicepremier szacunkami rządu dotyczącymi sytuacji z COVID-19 podzielił się podczas rozmowy w Polskim Radio 24.

Polski rząd działa, zakładając kilka scenariuszy w związku z koronawirusem. Musimy się liczyć także ze scenariuszem najgorszym, który zakłada rząd brytyjski, czyli trwaniem epidemii do wiosny 2021 roku.

Gowin zdradził, że wielu polskich naukowców jest zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Uniwersytet Jagielloński jest według słów wicepremiera bliski opracowania szybkiego testu wykrywającego SARS-CoV-2, który może trafić do użytku jesienią 2020 roku.

Już kilkanaście dni przestoju jest dla wielu przedsiębiorstw poważnym zagrożeniem dla utrzymania płynności finansowej; rok obostrzeń może się okazać dla wielu branż zabójczy. Z tego powodu rząd przygotował tarczę antykryzysową, w ramach której zobowiązał się między innymi do zrzucania się na wypłatę dla osób, których posada ze względu na koronawirusa może być zagrożona.

Zobacz także: Państwo sfinansuje część wypłat dla pracowników. Tarcza antykryzysowa przeciwko koronawirusowi 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.