Pogoda
19.03.2020 09:49

Jarosław Gowin: rząd liczy się z tym, że epidemia potrwa do wiosny 2021

Koronawirus SARS-CoV-2 zmienił nasz świat w przeciągu kilku tygodni. Na powrót do normalności możemy czekać znacznie dłużej.

żel dezynfekcyjny i maseczki
foto: Shutterstock

Opustoszałem ulice, zamknięte kina, restauracje i bary, nieczynne sklepy w galeriach handlowych. Wystarczyło kilkanaście dni, żeby z powodu ryzyka zagrożenia epidemią COVID-19 Polacy ograniczyli do minimum wyjścia z domu.

Dzięki takiej postawie koronawirus nie ma jak się rozprzestrzeniać i infekować nowych ludzi, co z kolei powinno pomóc w opanowaniu epidemii COVID-19. W teorii wystarczy bowiem poczekać, aż wyzdrowieje ostatni chory i niebezpieczeństwo minie.

W praktyce sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana. .Wiadomo na pewno, że szczyt zachorowań jest ciągle przed nami i z tego powodu szkoły pozostaną zamknięte najprawdopodobniej do połowy kwietnia 2020.

pusta klasa szkolna
pusta klasa szkolna
Przeczytaj także Szkoły będą zamknięte dłużej. Minister edukacji: „absurdem byłoby ich otwieranie”

Nadzieje na szybkie wytępienie koronawirusa są coraz mniejsze, o czym można się dowiedzieć między innymi z odtajnionego raportu przygotowanego dla rządu USA. Specjaliści szacują w nim, że COVID-19 będzie siał zniszczenie i pożogę przez półtora roku.

mężczyzna w stroju ochronnym
mężczyzna w stroju ochronnym
Przeczytaj także Pandemia COVID-19 potrwa 18 miesięcy. Odtajniono raport dla rządu USA

Do rozpatrywania pesymistycznych scenariuszy rozwoju sytuacji przyznał się także polski rząd. Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, wprost oznajmił że epidemia (i wiążące się z nią środki ostrożności) może potrwać do wiosny 2021 roku.

Jarosław Gowin o koronawirusie: epidemia może trwać do wiosny 2021 roku

Wicepremier szacunkami rządu dotyczącymi sytuacji z COVID-19 podzielił się podczas rozmowy w Polskim Radio 24.

"

Polski rząd działa, zakładając kilka scenariuszy w związku z koronawirusem. Musimy się liczyć także ze scenariuszem najgorszym, który zakłada rząd brytyjski, czyli trwaniem epidemii do wiosny 2021 roku. "

Gowin zdradził, że wielu polskich naukowców jest zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Uniwersytet Jagielloński jest według słów wicepremiera bliski opracowania szybkiego testu wykrywającego SARS-CoV-2, który może trafić do użytku jesienią 2020 roku.

Już kilkanaście dni przestoju jest dla wielu przedsiębiorstw poważnym zagrożeniem dla utrzymania płynności finansowej; rok obostrzeń może się okazać dla wielu branż zabójczy. Z tego powodu rząd przygotował tarczę antykryzysową, w ramach której zobowiązał się między innymi do zrzucania się na wypłatę dla osób, których posada ze względu na koronawirusa może być zagrożona.

Zobacz także: Państwo sfinansuje część wypłat dla pracowników. Tarcza antykryzysowa przeciwko koronawirusowi 

Kiedy według was skończy się epidemia?

Tagi: Newsy koronawirus