Pogoda
09.02.2016 14:59

Jedna konsola, (niemal) wszystkie gry

Wyobraźcie sobie , że jesteście w stanie uruchomić niemal każdą grę retro, która przyjdzie Wam do głowy. Ten sen się spełnia dzięki indieGO!, konsoli typu „wszystko w jednym”, cieszącej się dużą popularnością w serwisie Kickstarter.

Jedna konsola, (niemal) wszystkie gry
foto: kickstarter.com

Część z platform obsługiwana jest bezpośrednio po uruchomieniu konsoli, jako że twórcy wykupili licencję na obsługę danych maszyn. Do pozostałych jest przygotowany emulator, który wymaga jednak dostarczenia odpowiedniego ROMu. Oprócz platform typowo konsolowych obsługiwane są też komputery oraz… mobilne systemy operacyjne – można będzie grać w tytuły z Androida.

Początkowym celem było umożliwienie uruchamiania gier z Amigi CD32 oraz Playstation 1 – autorzy zdali sobie jednak sprawę, że potencjał indieGO! jest zdecydowanie większy. Wraz z osiąganiem kolejnych celów zbiórki funduszy dodawano coraz większą liczbę emulatorów – lista robi wrażenie. Obok pierwszych konsol, jakie pojawiły się na rynku (Atari 2600), w spisie można znaleźć też Segę Dreamcast, Nintendo Gamecube i 64, Atari Jaguar czy 3DO.

foto: kickstarter.com

W lewej kolumnie zostały oznaczone ma pomarańczowo platformy, których emulacja w podstawowej wersji sprzętowej indieGO! nie będzie płynna.

Wraz z konsolą twórcy będą oferowac dostęp do sklepu z aplikacjami, w którym mają się pojawiać sukcesywnie najbardziej znane tytuły z obsługiwanych systemów. Gry będzie można także wgrywać bezpośrednio z pamięci USB, kart SD, płyt DVD i CD i internetu.

Do wielu tytułów mają być przygotowane przepisania klawiszy, pozwalające grać na innych niż oryginalne kontrolerach. Do dyspozycji graczy będzie także narzędzie pozwalające na samodzielne zmapowanie klawiszy.

foto: kickstarter.com

Dostępne mają być trzy różne konfiguracje sprzętowe konsoli. Podstawowa wykorzystuje platformę Raspberry Pi2 (wyceniona na 149 Euro), mocniejsze wersje stawiają na Odroid C1 (199€) i Odroid XU4 (209€). Płynne emulowanie nowszych konsol, z bardziej wymagającymi tytułami, możliwe będzie w przypadku dwóch silniejszych wersji.

Do jakich gier chcielibyście wrócić?

Michał Tomaszkiewicz