Jeep Compass w pełnej krasie
28.09.2016 09:54
Jeep Compass w pełnej krasie Fot. materiały prasowe

Najnowszy model amerykańskiego producenta ma zastąpić poprzednią generację Compassa, a także Patriota. Za wytwarzanie tego modelu odpowiedzialna jest brazylijska fabryka w miejscowości Goiania.

Fiat Chrysler Automobiles pokazał świeżą porcję zdjęć Compassa w najróżniejszych odmianach, począwszy od Trailhawka, przez Longitude, Sport, po Limited. Auto zostało zaprojektowane z myślą o sprzedaży na ponad 100 rynkach na całym świecie, przy czym modele przeznaczone na poszczególne kontynenty nie będą znacząco różnić się od siebie. Pod względem stylistycznym zmiany są wręcz kosmetyczne.

Największa rozbieżność będzie w oferowanych wersjach silnikowych, wyposażeniowych, tapicerkach i opcjach. Nowy SUV Jeepa mierzy 4410 mm długości, 1820 mm szerokości i 1640 mm wysokości przy rozstawie osi 2630 mm, co oznacza, że jego wymiary są niemalże identyczne w porównaniu do modelu, który zastępuje.

Na wybranych rynkach auto będzie początkowo oferowane z dwoma silnikami 4-cylindrowymi, w tym 166-konnym, 2-litrowym Tigershark, współpracującym z 6-biegową przekładnią automatyczną oraz 170-konny, 2-litrowy wysokoprężny MultiJet o mocy 170 KM. W przypadku tego ostatniego za zmianę biegów odpowiedzialny będzie nowy automat o 9 przełożeniach. W dalszej kolejności gama silnikowa ma się rozrosnąć między innymi o nowoczesne jednostki 4-cylindrowe o pojemności 2.0 i 2.4 litra. Ogółem klienci będą mieli nie lada zagwozdkę, zważywszy na aż 17 różnych motorów do wyboru.

Wersja benzynowa ma być dostępna wyłącznie z przednim napędem oraz w jednym z trzech wariantów wyposażenia – Sport, Longitude i Limited, podczas gdy turbodiesel będzie korzystać z dobrodziejstwa napędu na obie osie.

Jeep obiecuje, że tak samo jak w przypadku pozostałych modeli w gamie, Trailhawk ma być odmianą o najlepszych właściwościach terenowych spośród całej gamy Compassów. W tej wersji oferuje prześwit większy o 2 cm, inne felgi oraz ogumienie, a także osłony podwozia, wraz z zwiększonym kątem natarcia i zejścia.

Do tego Compass będzie korzystać z najnowszych technologii z zakresu bezpieczeństwa, w tym w system ostrzegania o zagrożeniu najechania na poprzedzający pojazd, który działa przy wykorzystaniu czujników radarowych. W razie wystąpienia zagrożenia, może wstępnie uruchomić układ hamulcowy, co będzie poprzedzone sygnałami dźwiękowymi i wizualnymi.

Pierwsze egzemplarze Compassa mają trafić do klientów w Północnej Ameryce w 1. kwartale 2017 roku.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.