Jerzy Owsiak do prof. Bralczyka: "Gdzie Pan był, gdy Lichocka pokazała f*cka?"
27.10.2020 15:51
Jerzy Owsiak do prof. Bralczyka: "Gdzie Pan był, gdy Lichocka pokazała f*cka?" Fot. . Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Jerzy Owsiak odniósł się do wypowiedzi prof. Bralczyka, który skrytykował hasło "Wypier***ać" używane w trakcie protestu kobiet, uznając je za wulgarne i niepotrzebne. 

Cała Polska zaangażowana jest w spór o aborcję, który rozpętał się na nowo po tym, jak Trybunał Konstytucyjny 22 października 2020 orzekł, że dopuszczalność przerywania ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu jest niezgodna z konstytucją. Jerzy Owsiak już następnego dnia po ogłoszeniu wyroku TK apelował do Jarosława Kaczyńskiego o "powstrzymanie tej eskalacji zła i nienawiści", wycofanie się z polityki i skierowanie słowa "przepraszam" pod adresem Polek i Polaków. Teraz po raz kolejny stanął w obronie protestujących kobiet i zwrócił się do prof. Jerzego Bralczyka, któremu nie podoba się język, jakiego używają uczestniczki manifestacji.

Przeczytaj także

Protest kobiet. Jerzy Bralczyk o haśle "Wypier***ać"

W rozmowie z portalem natemat.pl Jerzy Bralczyk stwierdził, że używane na transparentach i w wypowiedziach protestujących słowo "Wypier***ać" bardziej szkodzi niż pomaga sprawie. Jak powiedział:

To słowo w pewnym sensie znaczeniowo zastępuje słowo „precz”. Jednak w tym przypadku nie podaje, o kogo chodzi. W moim mniemaniu to słowo oderwane od istoty protestu, które przenosi protest na wyrażenie sprzeciwu wobec określonych ludzi.

Prof. Bralczyk dodał też, że jest zdecydowanym przeciwnikiem używania tego typu słów w przestrzeni publicznej, bo choć wyrażają emocje, nie prowadzą do porozumienia. Jego zdaniem hasła osób manifestujących przeciwko zakazowi aborcji powinny być bardziej konkretne i mniej wulgarne. 

Przeczytaj także

Jerzy Owsiak broni protestujących kobiet 

Jerzy Owsiak ma zupełnie inne zdanie na ten temat. Twierdzi, że rozumie dlaczego protestujące kobiety używają dosadnego hasła "WYPIER**AĆ". W swoim wpisie na Facebooku zaznaczył:

Hasło WYPIER**AĆ jest jedynym dzisiaj zrozumiałym poleceniem wobec ludzi, którzy zdemontowali Polskę i fundamenty państwa. (...) (To) jedyne słowo klucz, które może wziąć nas w garść i przeciwstawić się PISowi i brutalnych Policjantów! 

Prezes WOŚP zarzuca także bierność językoznawcy w chwilach, gdy przedstawiciele PiS posuwali się do wyzwisk i wulgarnych gestów. Jak czytamy w poście Owsiaka skierowanym do prof. Bralczyka:

Gdzie Pan był Panie profesorze, kiedy posłanka PiS Joanna Lichocka pokazała fucka w Sejmie? Gdzie Pan był, kiedy sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz wyzywała i lżyła profesora Bartoszewskiego czy pana Stanisławskiego?  

Pełną treść postu Jerzego Owsiaka prezentujemy poniżej:

Strajk kobiet przeciwko zakazowi aborcji

Trwa kolejny dzień protestów w Polsce przeciwko zaostrzeniu "ustawy antyaborcyjnej". Za zdruzgotanymi decyzją Trybunału Polkami stoją murem ludzie kultury, sztuki i sportu. Swoje poparcie dla strajkujących kobiet publicznie wyrazili m.in. Jakub Żulczyk, Szczepan Twardoch i Taco Hemingway.

Przeczytaj także
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.