Pogoda
29.05.2020 20:04

Jerzy Pilch nie żyje. Pisarz, laureat Nagrody Literackiej Nike zmarł w wieku 68 lat

W piątek, 29 maja 2020 roku, w swoim domu w Kielcach zmarł Jerzy Pilch. Pisarz od lat zmagał się z chorobą Parkinsona, a ostatnio miał również problemy z ciśnieniem.

Nie zyje Jerzy Pilch
foto: Beata Zawrzel/REPORTER

Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza" w piątek 29 maja 2020 roku wczesnym wieczorem odszedł w wieku 68 lat Jerzy Pilch, pisarz i Laureat Nagrody Literackiej Nike.

Słynny pisarz Jerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. W 1989 roku dostał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej". W 2001 r. zaś nagrodzono go Nagrodą Literacką "Nike" za powieść "Pod Mocnym Aniołem".

"

Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życie, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać "

- powiedziała "Wyborczej" żona pisarza, Kinga.

Ceniony i wszechstronny pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy otrzymał w 1998 nagrodę Paszport "Polityki" za powieść "Bezpowrotnie utracona leworęczność". W 2004 roku na zamówienie Teatru Narodowego napisał  komedię "Narty Ojca Świętego".

W twórczości Pilcha znajdują się również m.in. takie pozycje jak "Spis cudzołożnic", "Rozpacz z powodu utraty furmanki", "Tezy o głupocie, piciu i umieraniu" czy "Wiele demonów".

Jerzy Pilch nie żyje
Jerzy Pilch nie żyje
Przeczytaj także Polska żegna Jerzego Pilcha. Wzruszające słowa drużyny Cracovii, Tuska, Biedronia i Trzaskowskiego
Tagi: Newsy