Jerzy Trela nie żyje. Wybitny aktor teatralny i filmowy miał 80 lat

15.05.2022 19:08
Jerzy Trela nie żyje. Wybitny aktor teatralny i filmowy miał 80 lat Fot. Damian KLAMKA/East News

W wieku 80 lat odszedł wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, Jerzy Trela, profesor PWST w Krakowie, współtwórca krakowskiego Teatru Stu.

Profesor i wieloletni rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Jerzy Trela zmarł w wieku 80 lat. Informację przekazał Wacław Krupiński, krakowski dziennikarz, który powołał się na bliskie otoczenia aktora.

Zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy, Jerzy Trela

Wiadomość o śmierci honorowego obywatela miasta Krakowa przekazała także w krótkim komunikacie na Facebooku Piwnica Pod Baranami

Z wielkim smutkiem informujemy, że zmarł jeden z największych polskich aktorów - Jerzy Trela

 - czytamy.

Tragiczna wiadomość została też potwierdzona przez syna aktora, Piotra w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej.

Jerzy Trela zagrał w swoim życiu około 350 ról. Na stałe związany był z Krakowem, gdzie występował w Teatrze Rozmaitości oraz od 1969 do stycznia 2014 w Teatrze Starym. To właśnie tam stworzył niezapomniane kreacje aktorskie, m.in. w "Dziadach" oraz "Wyzwoleniu". W latach 1984-1990 słynny aktor był rektorem krakowskiej PWST.

Trela wystąpił między innymi w "Człowieku z Żelaza", "Panu Tadeuszu", "Quo Vadis", "Janosiku", "Stawce większej niż życie" czy "Ekstradycji". W latach 1985-1989 był  posłem na Sejm PRL.

Niedawno został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Krakowa, z kolei w 2011 roku otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.