Pogoda
12.10.2016 14:36

Jeśli odpowiecie na tego SMS-a, stracicie pieniądze

Orange ostrzega przed przestępcami, którzy naciągają na zapisanie się na płatną usługę premium. Mechanizm działania oszustwa jest wyjątkowo perfidny – naprawdę łatwo się nabrać.

Jeśli odpowiecie na tego SMS-a, stracicie pieniądze
foto: materiały prasowe

Klienci Orange – i zapewne także innych polskich sieci komórkowych – otrzymują SMS-y z informacją o zapisaniu ich do drogiej, płatnej 14,25 zł na dobę, usługi. W treści wiadomości znajduje się także kod, jaki należy odesłać, żeby się z subskrypcji wypisać.

Wiele osób może to zrobić jak najszybciej, chcąc uratować się przed utratą pieniędzy. To jednak właśnie wysłanie wskazanej przez oszustów wiadomości powoduje zapisanie na płatną usługę.

foto: materiały prasowe

Wiadomość SMS oznaczana jest jako pochodząca od nadawcy nazywającego się jako „INFORMACJA” lub „INFORMATOR”, sugerując wysłanie jej przez operatora sieci komórkowej.

Ze względu na to, że przestępcy przygotowali bardzo skuteczną – i dla wielu użytkowników całkowicie wiarygodną – formę ataku, Orange obiecał oddać pieniądze wszystkim swoim klientom, którzy padli ofiarą oszustwa.

Michał Rosiak, odpowiedzialny w Orange za bezpieczeństwo teleinformatyczne, apeluje o ostrzeżenie przed oszustwem swoich bliskich i znajomych.

"

Nigdy nie włączamy płatnych usług bez zgody klienta, praktycznie wszystkie nasze usługi mają darmowe okresy próbne. Jeśli dostajecie SMS-a dotyczącego jakiejkolwiek usługi, nigdy nie zostanie określona jako enigmatyczna „usługa Premium”. SMS tego typu zawsze będzie oznaczał próbę oszustwa. Prześlijcie tę informację swoim bliskim, uczulcie ich na tego typu wiadomości, tym bardziej, że mam przeczucie graniczące z pewnością, że ta akcja nie dotyka tylko klientów Orange Polska. "

Wygląda na to, że nie tylko polski internet należy do najniebezpieczniejszych na świecie – uważać należy także na SMS-y otrzymywane rzekomo od swojego operatora komórkowego.

Nabralibyście się na taką wiadomość?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile