Jeśli oglądałeś piracką “Grę o tron”, to pewnie masz zainfekowany komputer
Marcin Czajkowski
03.04.2019 10:35
Jeśli oglądałeś piracką “Grę o tron”, to pewnie masz zainfekowany komputer Fot. . shutterstock

Hakerzy lubują się w umieszczaniu szkodliwego oprogramowania w szeroko dostępnych plikach. Najpopularniejszym okazał się ostatni sezon “Gry o tron”.

Na piratów oglądających swoje ulubione seriale nielegalnie może czekać niemiła niespodzianka. Według raportu firmy Kaspersky, opublikowanego na początku kwietnia 2019 roku hakerzy umieszczali w pirackich kopiach seriali szkodliwe oprogramowanie, które infekowało komputer każdego, kto je ściągnął. Wśród najpopularniejszych tego typu seriali z niespodzianką znalazły się ”Gra o Tron”“The Walking Dead” oraz “Arrow".

Przeczytaj także

Malware is coming… Szczegóły raportu Kaspersky

Rosyjska firma Kaspersky opublikowała szczegółowy raport, w którym m.in. przytoczone zostało 15 najpopularniejszych seriali, zawierających oprogramowanie typu malware. Na pierwszym miejscu w rankingu jest “Gra o tron”, odpowiadająca za 17% szkodliwego oprogramowania, które znalazło się na komputerach użytkowników. Według analizy Kasperskiego, najgroźniejsze były pierwszy i ostatni epizod 7. sezonu. Kaspersky zidentyfikował 33 typy szkodliwego oprogramowania w samej “Grze o tron”. Najwięcej z nich znalazło się w 1. odcinku serialu “Winter is coming”.

kapersky

Najbardziej popularnym atakiem był trojan umieszczony w pliku torrent. Ściągnięty plik, wyglądający jak archiwum z odcinkiem serialu, w rzeczywistości uruchamiał skrypt działający przez cały czas w tle. Celem hakerów było wykradnięcie wrażliwych danych, lub przejęcie kontroli nad komputerem. Innym sposobem na atak było zamaskowanie wirusa jako plik w formacie .AVI. Kaspersky podzielił się jednym z przykładów takiego działania - zablokowany został plik o nazwie: "The.Walking.Dead.S06E04.FASTSUB.VOSTFR.HDTV.XviD-ZT.avi.exe."

Najpopularniejsze 5 seriali do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania to:

  • Gra o Tron
  • The Walking Dead
  • Arrow
  • Suits
  • Wikingowie

Hakerzy szukają coraz to nowych sposobów, aby infekować urządzenia użytkowników. Dotyczy to zarówno komputerów jak i urządzeń mobilnych. Trzeba zatem mieć się na baczności, bo wyciec mogą np. nasze nagie zdjęcia przechowywanie w chmurze.

Marcin Czajkowski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.