Jest nowa ustawa o abonamencie RTV - nie da się już uciec od płacenia

Michał Tomaszkiewicz
08.03.2017 11:24
Jest nowa ustawa o abonamencie RTV - nie da się już uciec od płacenia Fot. MKiDN

Na początek abolicja i umorzenie zaległości, potem uszczelnienie systemu z pomocą „kablarzy” donoszących na klientów płatnej telewizji, a na koniec obciążenie opłatami wszystkich, którzy płacą PIT, CIS i KRUS. Znamy szczegóły nowych przepisów o abonamencie RTV.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowało projekt nowelizacji ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym – nowe przepisy mają zacząć obowiązywać jak najszybciej.

Resort najchętniej mówi o zaproponowanej przez siebie abolicji. Według wyliczeń ministerstwa, zaległości w opłatach osiągnęły w ciągu ostatnich pięciu lat kwotę ponad 3 mld złotych. Odzyskać może się udać około 20% z tej sumy, co jednak byłoby kosztowne – jak zdradził resort, w całej Polsce prowadzonych jest 200 000 spraw w sprawie nieuiszczonych opłat.

Wraz z wejściem w życie nowelizacji właściciel telewizorów i odbiorników radiowych mają zyskać nowy start – o ile jednaj stare długi zostaną wybaczone i zapomniane, o tyle płacenie abonamentu po nowemu będzie surowo egzekwowane.

Pomóc mają w tym płatne telewizje satelitarne i kablowe, na które zostanie nałożony obowiązek przekazywania Poczcie Polskiej (odpowiedzialnej za pobieranie abonamentu) danych swoich klientów. W raportach znajdą się imię i nazwisko, adres zamieszkania i korzystania z usługi, numery PESEL, REGON, NIP lub KRS.

Nowelizacja zakłada bowiem, że każdy kto ma umowę na płatną telewizję, jest właścicielem telewizora i ma płacić abonament. Dane klientów mają być przekazywane poczcie po podpisaniu nowej umowy, przy czym w proponowanych przepisach można wyczytać, że po wejściu w życie wszystkie już podpisane umowy będą traktowane jako nowe. Kablówki (nazwane przez ministra Piotra Glińskiego „kablarzami”) i platformy satelitarne otrzymają 30 dni na przekazanie informacji poczcie.

Takie przepisy będą funkcjonować najprawdopodobniej do końca 2017 roku – resort ma nadzieję, że w 2018 roku uda się wdrożyć ustawę zmieniającą kompletnie zasady poboru opłat. Ministerstwo podkreśla, że będzie taniej – przewiduje się kwotę w wysokości 6 zł miesięcznie, gdy obecnie obowiązujący abonament RTV to nieco ponad 22 zł za miesiąc.

Bieżąca opłata pobierana jest jednak od gospodarstwa domowego, podczas gry plany Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakładają obciążenie nową opłatą każdej osoby fizycznej i prawnej płacącej podatki – abonament ma być pobierany z podatkiem dochodowym PIT i CIT oraz składką na KRUS. 

Nowe przepisy wymagają notyfikacji Unii Europejskiej, stąd opóźnienie w ich wprowadzeniu – resort chciał, żeby obowiązywały już od stycznia 2017 roku.

Z treścią nowych przepisów można zapoznać się na stronie ministerstwa.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.