Pogoda
08.03.2017 11:24

Jest nowa ustawa o abonamencie RTV - nie da się już uciec od płacenia

Na początek abolicja i umorzenie zaległości, potem uszczelnienie systemu z pomocą „kablarzy” donoszących na klientów płatnej telewizji, a na koniec obciążenie opłatami wszystkich, którzy płacą PIT, CIS i KRUS. Znamy szczegóły nowych przepisów o abonamencie RTV.

Jest nowa ustawa o abonamencie RTV - nie da się już uciec od płacenia
foto: MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowało projekt nowelizacji ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym – nowe przepisy mają zacząć obowiązywać jak najszybciej.

Resort najchętniej mówi o zaproponowanej przez siebie abolicji. Według wyliczeń ministerstwa, zaległości w opłatach osiągnęły w ciągu ostatnich pięciu lat kwotę ponad 3 mld złotych. Odzyskać może się udać około 20% z tej sumy, co jednak byłoby kosztowne – jak zdradził resort, w całej Polsce prowadzonych jest 200 000 spraw w sprawie nieuiszczonych opłat.

Wraz z wejściem w życie nowelizacji właściciel telewizorów i odbiorników radiowych mają zyskać nowy start – o ile jednaj stare długi zostaną wybaczone i zapomniane, o tyle płacenie abonamentu po nowemu będzie surowo egzekwowane.

Pomóc mają w tym płatne telewizje satelitarne i kablowe, na które zostanie nałożony obowiązek przekazywania Poczcie Polskiej (odpowiedzialnej za pobieranie abonamentu) danych swoich klientów. W raportach znajdą się imię i nazwisko, adres zamieszkania i korzystania z usługi, numery PESEL, REGON, NIP lub KRS.

Nowelizacja zakłada bowiem, że każdy kto ma umowę na płatną telewizję, jest właścicielem telewizora i ma płacić abonament. Dane klientów mają być przekazywane poczcie po podpisaniu nowej umowy, przy czym w proponowanych przepisach można wyczytać, że po wejściu w życie wszystkie już podpisane umowy będą traktowane jako nowe. Kablówki (nazwane przez ministra Piotra Glińskiego „kablarzami”) i platformy satelitarne otrzymają 30 dni na przekazanie informacji poczcie.

Takie przepisy będą funkcjonować najprawdopodobniej do końca 2017 roku – resort ma nadzieję, że w 2018 roku uda się wdrożyć ustawę zmieniającą kompletnie zasady poboru opłat. Ministerstwo podkreśla, że będzie taniej – przewiduje się kwotę w wysokości 6 zł miesięcznie, gdy obecnie obowiązujący abonament RTV to nieco ponad 22 zł za miesiąc.

Bieżąca opłata pobierana jest jednak od gospodarstwa domowego, podczas gry plany Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakładają obciążenie nową opłatą każdej osoby fizycznej i prawnej płacącej podatki – abonament ma być pobierany z podatkiem dochodowym PIT i CIT oraz składką na KRUS. 

Nowe przepisy wymagają notyfikacji Unii Europejskiej, stąd opóźnienie w ich wprowadzeniu – resort chciał, żeby obowiązywały już od stycznia 2017 roku.

Z treścią nowych przepisów można zapoznać się na stronie ministerstwa.

Jak się Wam podoba nowy rządowy sposób na pobieranie abonamentu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV