Jest oficjalna nazwa choroby wywoływanej przez koronawirusa 2019-nCov. Jej ustalenie nie było łatwym zadaniem

12.02.2020 12:16
Jest oficjalna nazwa choroby wywoływanej przez koronawirusa 2019-nCov. Jej ustalenie nie było łatwym zadaniem Fot. Shutterstock

Koronawirus nCov 2019 spędza sen z oczu lekarzom, rządom i specjalistom ze Światowej Organizacji Zdrowia. Wywodzący się z chińskiego miasta Wuhan wirus jest identyfikowany w coraz większej liczbie krajów na całym świecie, co grozy wybudzę pandemii.

Chiny starają się walczyć z wybuchem epidemii coraz bardziej drastycznymi sposobami. Miasta, w których stwierdzono ogniska koronawirusa 2019-nCov został zamknięte i poddane kwarantannie, przez co wyglądają jak wyludnione, bo mieszkańcy z powodu obaw o życie starają się nie opuszczać domów.

W Państwie Środka pojawiają się coraz to nowsze pomysły na powstrzymanie rozprzestrzeniania się 2019-nCov. Wydano zakaz sprzedaży leków i środków medycznych wpływających na obniżenie gorączki, gdyż podwyższona temperatura to jeden ze sposobów na zidentyfikowanie chorego. Punkty pomiaru rozstawiane są w różnych punktach miast, w szczególności na dworcach.

Przeczytaj także

Jedna z chińskich prowincji zapowiedziała też, że osoby celowo zarażające innych koronawirusem będą skazywane na karę śmierci.

Przeczytaj także

Zmaganiom Chińczyków z epidemią przygląda się bacznie Światowa Organizacja Zdrowia, która ogłosiła właśnie oficjalnie, jaką nazwę otrzymała wywoływana przez 2019-nCov choroba.

Jest oficjalna nazwa dla choroby wywoływanej przez 2019-nCov

Znalezienie odpowiedniej nazwy dla choroby było trudne, gdyż WHO musiało stosować się do nowych zaleceń dotyczących przyjmowanej nomenklatury. Zakazuje ona między innymi stosowanego do tej pory systemu kojarzenia choroby z miejscem, gdzie została po raz pierwszy zarejestrowana, nie może się także odnosić do grupy ludzi bądź gatunku zwierząt.

Oprócz chęci uniknięcia stygmatyzacji kogokolwiek, kto mógłby kojarzyć się z przyjętą nazwą Światowa Organizacja Zdrowia i ONZ starały się także, żeby można ją było łatwo wymówić. Oficjalne nazewnictwo zostało zaprezentowane na Twitterze.

COVID-19 to zlepek składający się z pierwszych liter sformułowania CORONA VIRUS DISEASE 2019. Ta nazwa będzie używana oficjalnie na określenie choroby wywoływanej przez 2019-nCOv (gdzie „nCov” oznacza „new Coronavirus”). Sam wirusa ma być teraz znany jako SARS-CoV-2.

WHO podało zaktualizowane statystyki dotyczące COVID-19. Do 11 lutego 2020 roku choroba pochłonęła już ponad 1000 osób, dalsze 40 000 jest chorych.

Zobacz także: Chinka odstraszyła gwałciciela udając, że jest chora na koronawirusa 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.