Pogoda
23.01.2020 13:26

Jest sposób na tańszy abonament RTV. Ale trzeba się bardzo spieszyć

Abonament RTV to opłata, która dzieli społeczeństwo. Wielu Polaków uważa, że jest to danina archaiczna i niepotrzebna i po prostu ją bojkotuje. Część z nas sumiennie wykonuje swój obywatelski obowiązek i łoży na działalność misyjna TVP. Jeśli się pospieszymy, możemy dostać zniżkę.

mężczyzna oglądający telewizję z pilotem w ręce
foto: Shuttestock

Płacenie abonamentu RTV jest teoretycznym obowiązkiem każdego Polaka, który jest właścicielem odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Jego wysokość ustalana jest to roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a kwestią jego pobierania zajmuje się Poczta Polska.

Ściągalność podatku jest jednak znikoma. Obywatele po prostu ignorują obowiązek uiszczania opłaty bądź też wstrzymując się do wpłacanie pieniędzy na media publiczne protestują przeciwko upolitycznieniu tych instytucji.

Poczta Polska stara się uszczelnić system i prowadzi od czasu do czasu kontrole mające przyłapać właścicieli telewizorów na gorącym uczynku, dzięki czemu kary wlepiono tysiącom Polaków.

odbiornik TV
odbiornik TV
Przeczytaj także Poczta kontroluje telewizory. Złapano już 9 500 osób nie płacących abonamentu

W 2020 roku oficjalne stawki abonamentu RTV to 7 zł miesięcznie, jeśli posiada się radio lub 22,70 zł, jeśli jest się właścicielem odbiornika TV (w cenę drugiej opcji wliczona jest opłata za radio). Jest sposób, żeby zapłacić mniej, można z niego skorzystać jednak tylko na początku roku.

Abonament RTV 2020 – ile wynoszą stawki i jak zapłacić mniej?

Opłaty za abonament RTV można uiszczać co miesiąc, bądź też skorzystać z promocji i uzyskać zniżkę. Przypomina o tym Poczta Polska w oficjalnym komunikacie:

"

Wszystkich, którzy do 25 stycznia 2020 r. opłacą abonament RTV za cały rok z góry czeka 10-procentowa zniżka. Można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc. "

Jeśli zdecydujemy się na pójście na całość, to za posiadanie odbiornika TV zapłacimy w 2020 roku 245,15 zł. Płacąc co miesiąc trzeba liczyć się z uszczupleniem portfela o 272,40 zł.

Jeśli płaci się za posiadanie odbiornika radiowego, to dzięki zniżce za jednorazową wpłatę trzeba uiścić kwotę 75,60 zł zamiast 84 zł wynikających z przemnożenia miesięcznej stawki przez 12.

Bonifikatę na abonament RTV w praktyce można dostać tylko do piątku 24 stycznia 2020. W soboty większość placówek pocztowych, w których można dokonać wpłaty, jest zamknięta.

Zobacz także: Jak nie zapłacić kary za abonament RTV? 

Płacicie abonament RTV?

Tagi: TV