Jezioro Solińskie wysycha. Mieszkańcy obawiają się tego, co kryje się na dnie

05.09.2022 13:48
Jezioro Solińskie wysycha. Mieszkańcy obawiają się tego, co kryje się na dnie Fot. WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER

Jezioro Solińskie, nazywane też "bieszczadzkim morzem" niknie w oczach. Internauci są w głębokim szoku, a lokalni mieszkańcy obawiają się, co może znajdować się na jego dnie!

Jezioro Solińskie jest często nazywane przez turystów "bieszczadzkim morzem". Jednak najbardziej pojemne sztuczne jezioro w Polsce wysycha. Wstrząsające zdjęcia zbiornika poruszyły wielu internautów.

Jezioro Solińskie wysycha

Jezioro Solińskie to sztuczny zbiornik, który powstał przez spiętrzenie wód Sanu i Solinki. Prace budowlane trwały 9 lat, ukończono je w 1968 roku. W miejscu zbiornika zatopiono wiele wsi. Były to Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt oraz fragment Wołkowyi. Pozostałości dawnych wsi znajdują się obecnie na jego dnie.

Polecamy

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na terenie prawie całego województwa podkarpackiego panują warunki suszy hydrologicznej, które mogą się jeszcze długo. Z tego powodu krajobraz dawniej tętniący życiem przypomina bardziej księżycowy niż ziemski. Szczególnie straszne wrażenie robi widok zacumowanych łódek stojących obecnie w piasku.

Jak informuje korsosanockie.pl, okoliczni mieszkańcy obawiają się, że może powtórzyć się jakaś makabryczna sytuacja, jak ta sprzed parunastu lat. Wtedy to z zalanego cmentarzyska zaczęły wypływać dębowe trumny.

Na razie widać drzewa z dawnej wioski, które nie zostały do końca wykarczowane, ale boję się, że może coś więcej się odsłonić

- mówi cytowany przez serwis starszy mężczyzna, mieszkaniec tego terenu.

Zdjęcia publikowane przez internautów wywołały ogromne poruszenie, a badacze, okoliczni mieszkańcy i turyści zgodnie przyznają, że tak źle nie było od lat.

Niedawno pisaliśmy o makabrycznym odkryciu, którego dokonano na dnie jeziora  Mead w USA, które także wysycha przez suszę. Opadające wody akwenu odsłaniają ludzkie zwłoki. Dotychczas znaleziono tutaj ciała czterech osób, ale niewykluczone, że takich znalezisk będzie więcej.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.