John Cleese transfobem? Legendarny komik postanowił bronić J.K. Rowling

23.11.2020 12:00
John Cleese Fot. Andy Kropa /Invision/AP/East News

John Cleese w ogniu krytyki - komik postanowił wyrazić wsparcie wobec J.K. Rowling. Twórczyni "Harry'ego Pottera" kilka miesięcy temu została skrytykowana za transfobiczne komentarze. 

W czerwcu Rowling stała się bohaterką międzynarodowych nagłówków, gdy zdradziła na Twitterze, że wierzy, iż biologiczna płeć człowieka jest "ich prawdziwą płcią". Skrytykowała też osoby transpłciowe za to, że "usunęły koncept płci". Ze słowami Rowling zgodził się John Cleese, legendarny aktor i komik znany z m.in. "Latającego cyrku Monty'ego Pythona".

John Cleese w ogniu krytyki za komentarze o osobach transpłciowych

W niedziele 22 listopada, pewien użytkownik Twittera zapytał się Cleese'a, co sądzi na temat wpisów i poglądów Rowling. Aktor odpowiedział, że nie jest za bardzo zainteresowany osobami transpłciowymi, ponieważ jego głowę zaprzątają inne sprawy:

Obawiam się, że nie jestem za bardzo zainteresowany ludźmi trans. Mam nadzieję, że są szczęśliwi, a ludzie traktują ich z szacunkiem. Teraz jestem bardziej skupiony na zagrożeniu demokracji w USA, korupcji w Wielkiej Brytanii, paskudnych brytyjskich mediach i doniesieniach o policyjnej brutalności.

John Cleese
Polecamy

Inny użytkownik Twittera zapytał Cleese'a, dlaczego ten "nie może po prostu pozwolić ludziom na bycie, kim chcą być?". Aktor odpowiedział:

Tak naprawdę, to chcę być kambodżańską policjantką. Czy jest to dozwolone, czy jest to niezbyt realistyczne?

Polecamy

Ktoś zarzucił mu natomiast, że rozumie temat "bardzo powierzchownie". Cleese również i na to miał odpowiedź, twierdząc:

Tak, moje zrozumienie jest powierzchowne. Jedna rzecz: kiedy kobieta, która niegdyś była mężczyzną, rywalizuje z innymi kobietami, które zawsze były kobietami, to moim zdaniem ma nad nimi przewagę, ponieważ odziedziczyła męskie ciało, które zwykle jest większe i silniejsze od kobiecego. Czy to udowadnia fobię?

Polecamy

Cleese został nazwany przez wielu użytkowników transfobem, a jego słowa skomentował m.in. jeden z prowadzących "Queer Eye", Jonathan Van Ness, który napisał na Twitterze:

Drogi Johnie Cleesie - dopuściłeś się kilku transfobicznych komentarzy. Wydaje się, że nie tylko nie jesteś zainteresowany losem osób trans, ale też dorzucasz swoją cegiełkę do transfobii, kiedy osoby transpłciowe są mordowane na całym świecie. Oni nie są traktowani zbyt miło.

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.