Jowisz nie istnieje? Zaskakująca teoria spiskowa podbija internet

04.02.2022 16:28
Jowisz nie istnieje? Zaskakująca teoria spiskowa podbija internet Fot. Shutterstock

Podobno Jowisz, Saturn, Uran i Neptun nie istnieją. Poznaj zaskakującą teorię spiskową.

Miłośnicy teorii spiskowych mają w zwyczaju negowanie otaczającej nas rzeczywistości i snucie coraz to nowych przypuszczeń odnośnie otaczającej nas rzeczywistości. Wielu wierzy, że kontrolę nad światem sprawują potężni i wpływowi członkowie Zakonu Illuminatów, inni natomiast sądzą, że rasa ludzka tak naprawdę pochodzi od kosmitów.

Jowisz nie istnieje?

Nie brakuje również opinii dotyczących samej kuli ziemskiej i jej bliskiego otoczenia. Ostatnio lista powiększyła się o kolejną bzdurę. Część internautów uważa bowiem, że Jowisz nie istnieje.

Polecamy

Skąd wzięło się to domniemanie? Otóż od jakiegoś czasu po sieci krąży mem, na którym pokazana jest puszka z gazowanym napojem, która eksploduje w próżni. Część osób zinterpretowała go w opaczny sposób i uznała, że ani Jowisz, ani żaden inny znany gazowy gigant, w tym Saturn, Uran i Neptun nie mogą przerwać w kosmosie.

Postem na ten temat podzielił się fanpage Flat Earth Research. Jednak Facebook niemal natychmiast oznaczył post jako zawierający fałszywe informacje.

Ten prosty eksperyment, w którym puszka z napojem poddana działaniu próżni wybucha, demonstruje niemożność istnienia w próżni środowiska o podwyższonym ciśnieniu bez obecności odpowiedniego pojemnika. Gazowe planety, o jakich mówi nam NASA, nie mogą istnieć.

- czytamy w opisach mema.

Jak wyjaśnia sprawę serwis Instalki.pl:

Eksperyment z puszką napoju nie zaprzecza istnieniu gazowych gigantów z prostego powodu – grawitacji. Kosmiczny obiekt musi być naprawdę duży, aby jego własna grawitacja mogła utrzymać go w jednym kawałku. Gazowe olbrzymy są, jak nazwa wskazuje, ogromne i charakteryzują się ogromną masą, a więc spełniają ten warunek. W przypadku puszki z napojem jest wręcz przeciwnie. Nie jest istotne więc, że gazowe olbrzymy to planety o stałym jądrze, które otaczają chmury gazów. Chmury te nie potrzebują żadnej ochrony w postaci pojemnika, ponieważ chroni je grawitacja.

Podobnie tłumaczy sprawę cytowany przez serwis profesor ds. nauk o Ziemi i nauk planetarnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz,  Elise Knittle.

Grawitacja planety jest tak potężna, że przeciwdziała różnicy ciśnień dzielącej przestrzeń kosmiczną i planetę.

Źródło: USA Today, Instalki.pl

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.