Jowisz nie istnieje? Zaskakująca teoria spiskowa podbija internet

Podobno Jowisz, Saturn, Uran i Neptun nie istnieją. Poznaj zaskakującą teorię spiskową.
Miłośnicy teorii spiskowych mają w zwyczaju negowanie otaczającej nas rzeczywistości i snucie coraz to nowych przypuszczeń odnośnie otaczającej nas rzeczywistości. Wielu wierzy, że kontrolę nad światem sprawują potężni i wpływowi członkowie Zakonu Illuminatów, inni natomiast sądzą, że rasa ludzka tak naprawdę pochodzi od kosmitów.
Jowisz nie istnieje?
Nie brakuje również opinii dotyczących samej kuli ziemskiej i jej bliskiego otoczenia. Ostatnio lista powiększyła się o kolejną bzdurę. Część internautów uważa bowiem, że Jowisz nie istnieje.
Skąd wzięło się to domniemanie? Otóż od jakiegoś czasu po sieci krąży mem, na którym pokazana jest puszka z gazowanym napojem, która eksploduje w próżni. Część osób zinterpretowała go w opaczny sposób i uznała, że ani Jowisz, ani żaden inny znany gazowy gigant, w tym Saturn, Uran i Neptun nie mogą przerwać w kosmosie.
Postem na ten temat podzielił się fanpage Flat Earth Research. Jednak Facebook niemal natychmiast oznaczył post jako zawierający fałszywe informacje.
Ten prosty eksperyment, w którym puszka z napojem poddana działaniu próżni wybucha, demonstruje niemożność istnienia w próżni środowiska o podwyższonym ciśnieniu bez obecności odpowiedniego pojemnika. Gazowe planety, o jakich mówi nam NASA, nie mogą istnieć.
- czytamy w opisach mema.
Jak wyjaśnia sprawę serwis Instalki.pl:
Eksperyment z puszką napoju nie zaprzecza istnieniu gazowych gigantów z prostego powodu – grawitacji. Kosmiczny obiekt musi być naprawdę duży, aby jego własna grawitacja mogła utrzymać go w jednym kawałku. Gazowe olbrzymy są, jak nazwa wskazuje, ogromne i charakteryzują się ogromną masą, a więc spełniają ten warunek. W przypadku puszki z napojem jest wręcz przeciwnie. Nie jest istotne więc, że gazowe olbrzymy to planety o stałym jądrze, które otaczają chmury gazów. Chmury te nie potrzebują żadnej ochrony w postaci pojemnika, ponieważ chroni je grawitacja.
Podobnie tłumaczy sprawę cytowany przez serwis profesor ds. nauk o Ziemi i nauk planetarnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, Elise Knittle.
Grawitacja planety jest tak potężna, że przeciwdziała różnicy ciśnień dzielącej przestrzeń kosmiczną i planetę.
Źródło: USA Today, Instalki.pl
Oceń artykuł