"Julka" zdyskwalifikowana z konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2020. "One są bite na ulicach"

27.11.2020 13:25
Strajk kobiet Fot. MAREK LASYK/REPORTER/East News

"Julka" nie zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2020, chociaż wielu internautów typuje to właśnie określenie. Dlaczego jurorzy podjęli taką decyzję?

Pod koniec października 2020 ruszył plebiscyt "Młodzieżowe Słowo Roku" organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Internauci wybierają określenia, zwroty czy właśnie słowa najpopularniejsze wśród młodzieży. Okazuje się jednak, że jurorzy postanowili jedno słowo wykluczyć z plebiscytu. Jaki jest powód?

Polecamy

"Julka" zdyskwalifikowana z plebiscyty Młodzieżowe Słowo Roku 2020. "One są bite na ulicach"

Do 30 listopada 2020 można wysyłać zgłoszenia do plebiscytu, ale już teraz kapitała zdecydowała, że słowo "Julka" będzie wykluczone z konkursu. Jak podają wirtualnemedia.pl, jurorzy podjęli taką decyzję, bo "Julka" jest określeniem osoby o konkretnych poglądach, a nie zachowaniach. Kapituła w składzie: Marek Łaziński, Bartek Chaciński, Ewa Kołodziejek, Anna Ewa Wileczek wydali następujące oświadczenie:

W tegorocznym plebiscycie otrzymujemy wiele zgłoszeń słowa Julka/julka (można zapisywać wielką lub małą literą). Jest to efekt zorganizowanych akcji pod różnymi hasłami, m.in. „Pomóż Julkom utrzeć nosa”. Rzeczownik odimienny Julka/julka z Twittera pierwotnie był lekceważącą nazwą pewnego typu zachowań, lansowania w mediach społecznościowych poglądów liberalnych czy lewicowych bez otwartości na dyskusję. Takie osoby z pewnością istnieją i to słowo w normalnych czasach nie powinno dziwić czy obrażać bardziej niż zeszłoroczne słowo zwycięskie alternatywka.

Jurorzy jednocześnie podkreślili, że podobną metamorfozę można zauważyć w kontekście określenia "kuc", które odnosi się do prawicowego aktywisty:

W sytuacji, w której wyśmiewane "julki" są bite na ulicach, kapituła plebiscytu na mocy regulaminu zdecydowała, że nie wygra słowo wyśmiewające czyjeś poglądy. Nie będziemy przemilczać tych zgłoszeń, ale w statystyce wyników nie uwzględnimy słów zaostrzających konflikt społeczny. Z podobnej przyczyny pominęliśmy w ubiegłym roku słowo p0lka, zgłaszane częściej niż zwycięska alternatywka .

Polecamy

Przypomnijmy, że w 2019 roku plebiscyt wygrało słowa "alternatywka", zaś w 2018... dzban.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.