Jurek Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej pacjentom z COVID-19

21.10.2020 11:25
Jurek Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej pacjentom z COVID-19 Fot. Mateusz Jagielski/East News

Jerzy Owsiak nie wyraził zgody na przenoszenie łóżek zakupionych przez WOŚP z psychiatrii dziecięcej i dedykowanie ich pacjentom z COVID-19. Dlaczego?

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie poprosił Fundację WOŚP o możliwość przeznaczenia zakupionych przez nią łóżek na potrzeby pacjentów zarażonych koronawirusem. Jurek Owsiak kategorycznie odmówił zgody na takie działanie.

Jurek Owsiak broni łóżek z psychiatrii dziecięcej

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest coraz poważniejsza. Dzienny przyrost chorych na COVID-19 przekroczył już 10 tysięcy. W Polsce zaczęto budowę szpitali polowych, które mają usprawnić system służby zdrowia. Zarówno pracownicy placówek jak i ich potencjalni pacjenci martwią się o to, że wkrótce dla wymagających hospitalizacji zabraknie łóżek.

Jurek Owsiak: Brońcie naszych łóżek!

Jurek Owsiak poinformował, że niedawno wojewoda mazowiecki przekształcił 34 geriatryczne łóżka Szpitala Wolskiego w Warszawie na walkę z COVID-19. Fundacja WOŚP nie kryła żalu, jednak wszyscy starali się zrozumieć te wyjątkowe okoliczności oraz decyzję.

Przeczytaj także

Niedługo po tym pojawiła się kolejna próba przekształcenia łóżek od WOŚP, tym razem z oddziału psychiatrii dziecięcej, która od lat jest w zapaści. Jak pisze Owsiak na swoim Facebooku:

Myśleliśmy, że to jednorazowe zdarzenie w obliczu rosnących potrzeb walki z pandemią. Dzisiaj otrzymaliśmy prośbę ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie czy oddział ten może na potrzeby walki z COVID-19 przeznaczyć swoje łóżka do innego szpitala w Lublinie. Wysłaliśmy odpowiedź, że kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie.

Przeczytaj także

Skąd taka decyzja? Psychiatria dziecięca od lat zmaga się z ogromnymi problemami, a odsetek samobójstw wśród dzieci rośnie, czego też nie należy bagatelizować.

W totalnej zapaści psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej Fundacja WOŚP zakupiła kilka miesięcy temu 798 łóżek dla 34 oddziałów w Polsce. Uczyniliśmy pierwszy krok, aby tej zapaści spróbować przeciwdziałać. Proszę więc podejmować odpowiedzialne decyzje, aby w przypadku walki z pandemią odpowiednio planować zakupy sprzętu medycznego. Wszystkie łóżka są produkcji polskiej i można je kupić w polskich fabrykach. Tak jak obawiamy się, że jedyny oddział geriatryczny w Warszawie długo nie wróci do swojego pierwotnego działania tak wyjmowanie łóżek z oddziałów wyposażonych przez Orkiestrę nigdy już nie wrócą na swoje miejsce.

Prezes Fundacji podkreślił również, że WOŚP wspiera także walkę z pandemią i nie ma zamiaru przestawać. Przypomniał o sprzęcie medycznym i środkach ochrony osobistej o wartości niemal 50 milionów złotych, które trafiły do Polskich szpitali dzięki Fundacji. Podkreślił jednak, że pomoc - to jedno, a zastępowanie w podstawowych zadaniach państwa - to drugie.

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.