Już wkrótce Ziemia będzie miała dwa księżyce. Drugi nadlatuje z kosmosu

30.09.2020 14:00
Już wkrótce Ziemia będzie miała dwa księżyce. Drugi nadlatuje z kosmosu Fot. Shutterstock

Jak informują naukowcy, już wkrótce Ziemia będzie posiadała drugiego satelitę. Jak to możliwe?

Grawitacja Ziemi okazjonalnie przyciąga inne ciała niebieskie, które stają się satelitami naszej planety. Takie obiekty zostają z nami na kilka tygodni, a czasami na całe lata. Jak będzie tym razem?

Dwa księżyce Ziemi - jak to możliwe?

Grawitacja naszej planety sprawia, że w niektórych przypadkach może dojść do przechwycenia kosmicznego obiektu. Z matematycznego punktu widzenia wydaje się być prawdopodobne, że od czasu do czasu Ziemia może przechwycić mały obiekt, który w ten sposób stanie się chwilowym drugim księżycem.

Przeczytaj także

Wielkość takich "gości" jest zwykle rzędu od kilku do kilkudziesięciu metrów. Niektóre z nich zakrzywiają znacznie swoją trajektorię po przelocie obok Ziemi.

To nie pierwszy taki przypadek

Jak dotąd poznaliśmy dwa przypadki, gdy Ziemia posiadała więcej niż jeden Księżyc. Pierwszym raz odnotowano to ciekawe zjawisko pomiędzy wrześniem 2006 a czerwcem 2007 roku. Drugim księżycem był wtedy obiekt o oznaczeniu 2006 RH120, który miał średnicę około pięciu metrów.

Przeczytaj także

Drugim potwierdzonym przykładem był meteoroid 2020 CD3. Został przechwycony przez pole grawitacyjne Ziemi w styczniu 2018 roku.

Naukowcy nie wykluczają, że bolid z 2014 roku zaobserwowany nad Europą o średnicy około 15 cm był także takim chwilowym "mini-księżycem" Ziemi. Innym obiektem, który wzbudził wiele dyskusji jest także bolid o oznaczeniu DN160822_03.

Co wiemy o 2020 SO?

Symulacja trajektorii 2020 SO prezentuje się następująco:

2020 SO została odkryta 17 września 2020 przez obserwatorium Haleakala na Hawajach w ramach programu Pan-STARRS. Dotąd nie wiadomo dokładnie, czy obiekt ma naturalne pochodzenie, czy został stworzony przez człowieka. Badacze z Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) w NASA podejrzewają bowiem, że tajemniczym 2020 SO jest tak naprawdę element rakiety Centaur, wystrzelonej w 1966 roku.

Przeczytaj także

Analiza orbity pokazuje, że 1 grudnia 2020 roku 2020 SO zbliży się do Ziemi na 50 000 km, a 2 lutego 2021 r. na 220 000 km. Nie ma zatem żadnego ryzyka, że obiekt ten wejdzie w ziemską atmosferę. Jednocześnie badacze mają nadzieję potwierdzić pochodzenie drugiego księżyca.

Zobacz również: Koniec świata: Księżyc spowalnia ruch Ziemi, doba będzie trwała 27 dni

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.