Kablówki mają donosić na klientów w sprawie abonamentu RTV

Michał Tomaszkiewicz
23.02.2017 09:50
Kablówki mają donosić na klientów w sprawie abonamentu RTV Fot. Alexandre Normand, CC BY 2.0

Klienci telewizji kablowych i satelitarnych mają być ścigani przez dostawców o zgłoszenie rejestracyjne odbiornika TV lub oświadczenie o jego wcześniejszym złożeniu. Pozyskane informacje mają być przekazywane do Poczty Polskiej, która sprawdzi czy był płacony abonament.

Taki zapis znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy abonamentowej opracowywanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem wprowadzanych zmian jest uszczelnienie przepisów i zwiększenie ściągalności opłat za posiadanie odbiorników RTV – abonament płaci tylko niewielka część zobowiązanych do tego gospodarstw domowych.

Pierwszym pomysłem na zwiększenie budżetu mediów narodowych było zastąpienie abonamentu RTV opłatą audiowizualną. Według projektu, który miał wejść w życie w 2017 roku, za jej pobór mieli odpowiadać dostawy energii, którzy dopisywaliby odpowiednią kwotę do rachunku.

Przepisów nie udało się uchwalić, gdyż interweniowała Unia Europejska – zmiany w prawie były tak znaczące, że trzeba byłoby je skonsultować z przedstawicielami wspólnoty. Projekt został więc wstrzymany, a rządzący starają się znaleźć inny sposób na wyciągnięcie z kieszeni Polaków pieniędzy na utrzymanie mediów narodowych.

Pojawił się pomysł ukrycia abonamentu w podatku dochodowym, a Telewizja Polska postulowała, żeby po prostu założyć, że każdy posiada telewizor lub odbiornik radiowy i ma za to płacić – chyba, że uda mu się udowodnić, że jest inaczej.

Chęć włączenia płatnych telewizji w proces pobierania opłaty abonamentowej nie jest nowy – jeszcze w 2016 roku od twórców przepisów dochodziły sygnały, że jeśli ktoś wykupuje dostęp do kanałów telewizyjnych, to przecież na czymś musi je oglądać.

Jak dokładnie będzie wyglądać mechanizm przekazywania informacji o klientach dowiemy się, gdy resort pokaże ostateczny projekt przepisów. Na razie wiadomo tylko, że ma to się odbywać zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych.

Pomysł zaangażowania płatnych telewizji w donoszenie o posiadaniu telewizora (lub innego urządzenia umożliwiającego odbieranie sygnału TV) może okazać się szczególnie uciążliwy dla osób, które do tej pory stroniły od wypełniania obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej – Poczta Polska może za to wlepić karę 1500 zł. W całym kraju toczy się kilkaset tysięcy takich postępowań.

Pisaliśmy o sekretnym sposobie, który pozwala podobno wykręcić się od uiszczania takiej opłaty - wystarczy do tego jedno proste pismo skierowane do Poczty Polskiej.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.