Pogoda
11.03.2016 11:05

Kablówki nie mają łączy wolniejszych niż 100 Mbps?

Średnia szybkość łącza operatorów kablowych wynosi 250 Mbps, Polskiej Izbie Komunikacji Elektronicznej nie udało znaleźć się kablówki, która miałaby mniej niż 100 Mbps. Czy naprawdę jest tak dobrze?

Kablówki nie mają łączy wolniejszych niż 100 Mbps?
foto: kadr z wideo

Dane pochodzą z przeprowadzonej przez przez PIKE ankiety. Przepytano większość działających na polskim rynku telewizji kablowych i stwierdzono, że pod względem prędkości internetu Polska wyprzedziła o dobre kilka lat wymagania Europejskiej Agendy Cyfrowej.

Jej założenia mówią, że do 2020 roku każde gospodarstwo domowe będzie miało dostęp do łącza o przepustowości co najmniej 30 Mbps, a co drugie – 100 Mbps. Wynikami ankiety chwali się Jerzy Straszewski, prezes zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

"

Jeżeli byśmy patrzyli tylko na Europejską Agendę Cyfrową i na wskaźniki do osiągnięcia, to moglibyśmy powiedzieć, że możemy spocząć na laurach, bo my te 30 Mb/s osiągnęliśmy już parę lat temu. W tej chwili średnia, jaką dostarczamy, to 250 Mbps. Ostatnio robiliśmy w izbie taką ankietę wśród naszych operatorów i żaden z uczestników tej ankiety, a było to 85 proc. całego rynku, nie wskazał, że ma mniejszą przepustowość niż 100 Mbps, a byli i tacy rekordziści, którzy wskazali, że mają 600 Mbps. "

Szybki rzut oka na ofertę telewizji kablowych pokazuje jednak, że w sprzedaży znajdują się łącza o mniejszych prędkościach - albo ankieta dotyczyła maksymalnej przepustowości operatora, albo respondenci odpowiadając minęli się nieco z prawdą. Faktem jest, że dwie trzecie abonentów, którzy już dziś dysponują dostępem do łącz o prędkości co najmniej 30 Mbps, korzysta z internetu za pośrednictwem kablówek.

Tak dobre wyniki mają być rezultatem wysokich – w porównaniu do średniej rynkowej – nakładów na rozwój infrastruktury. Telewizje kablowe inwestują ponad 20% przychodów, podczas gdy inne podmioty z branży osiągają wartość zbliżoną do 5%.

Kablówki chwalą się, że obsługują niemal co piątego użytkownika internetu i co trzeciego korzystającego ze stałego łącza. Przekłada się to na wysokie przychody – w latach 2009-2014 na konta operatorów kablowych wpłynęło 9,5 mld złotych. Według szacunków PwC, ekspansja kablówek przekłada się na 4-5% całego wzrostu gospodarczego w Polsce.

W udostępnionej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wyszukiwarce pozwalającej na sprawdzenie jakie możliwości dostępu do internetu możliwe są w każdym miejscu w Polsce prędkości deklarowanych przez kablówki nie widać – przyłącza mają przepustowość poniżej 100 Mbps.

Z jakiej prędkości łącza korzystacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet