Pogoda
22.07.2020 13:48

Kaczyński z balonikiem. W Krakowie pojawił się nowy Banksy

W Krakowie pojawiło się graffiti inspirowane dziełem Banksy'ego. Autor zamiast dziewczynki umieścił jednak postać łudząco podobną do Jarosława Kaczyńskiego.

Banksy
foto: Jonathan Hordle / Rex Features/EAST NEWS

Murale oraz szeroko pojęty street art od lat cieszą się ogromną popularnością w Polsce i na świecie. Dzieła powstające w ramach tej dziedziny sztuki zwykle kryją głębszy przekaz lub manifest, dlatego odróżnia się ją od wandalizmu. Najpopularniejszym twórcą w tym zakresie stał się Banksy, którego prace są warte majątek, a każda kolejna zyskuje status kultowej.

Kaczyński z balonikiem. Nowy Banksy w Krakowie

To własnie tym twórcą zainspirował się artysta z Krakowa. Na Kazimierzu, a dokładniej na murze kamienicy znajdującej się na rogu ulic Podgórskiegj i Mostowej pojawiło się graffiti nawiązujące do słynnej pracy Banksy'ego "Dziewczynka z balonikiem". Dzieło stanowi aktualnie małą lokalną atrakcję.

Banksy zdradził swoją tożsamość? Artysta po raz pierwszy pokazał twarz. Oczywiście w swoim stylu
Banksy zdradził swoją tożsamość? Artysta po raz pierwszy pokazał twarz. Oczywiście w swoim stylu
Przeczytaj także Banksy zdradził swoją tożsamość? Artysta po raz pierwszy pokazał twarz. Oczywiście w swoim stylu

Zamiast znanej dziewczynki, której uciekł czerwony balonik, na murze znalazła się postać dorosłego człowieka. Nie wiemy czy to przypadek, czy nie - jednak odmalowany szablon do złudzenia przypomina prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego.

MAREK LASYK/REPORTER

Nie istnieje oficjalna interpretacja muralu, jednak "Dziewczynka z balonikiem" najczęściej kojarzy się oglądającym z ulotnością szczęścia, którego symbolem ma być odlatujący balon.

"Girl with Balloon" czyli "Dziewczynka z balonikiem" to najpopularniejsze dzieło Banksy'ego. Seria murali została zapoczątkowana w 2002 roku. Wizerunek dziecka po raz pierwszy pojawiła się na moście Waterloo w South Bank. Resztę prac Banksy umieścił w Londynie, jednak żadna się nie zachowała. W 2018 roku oprawiona kopia dzieła uległa samozniszczeniu za pomocą urządzenia, które Banksy umieścił w ramie planując performance.

Banksy
Banksy
Przeczytaj także Skradziona praca Banksy'ego odnaleziona. To hołd dla ofiar zamachu terrorystycznego
Joanna Chojnacka
Tagi: Banksy