Pogoda
24.10.2017 14:18

Kalkulator w iPhonie podaje błędne wyniki

Produkty premium Apple zmieniają świat. Żeby tego doświadczyć, wystarczy kalkulator w iPhonie i proste działanie matematyczne. Wynik może nieźle zdziwić.

Kalkulator w iPhonie podaje błędne wyniki
foto: Antyradio.pl/Michał Tomaszkiewicz

Slogan reklamowy Apple brzmiał niegdyś „myśl inaczej”. Korporacja najwyraźniej pozostaje mu w jakiś stopniu wierna, gdyż rezultaty używania kalkulatora do prostych obliczeń potrafią odbiegać znacząco od tradycyjnej, konserwatywnej matematyki wpajanej nam w szkołach.

Oto prosty przykład – pierwszy z brzegu:

Jeżeli czujecie się lekko zdziwieni rezultatem dodawania „1+2+3”, to macie rację. Kalkulator działający na iPhonie powinien pokazać 6, a nie 24, jak widać na filmie.

Aplikacja potrafi zwrócić prawidłową wartość działania, o ile przyciski liczb i operatorów będzie naciskać się odpowiednio wolno. Jeśli wyniku potrzebujemy szybko – jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie on wyliczony źle.

Problem polega na przyjętym przez Apple działaniu przycisków operatorów. O ile cyfry można naciskać do woli i każda z nich zostanie zarejestrowana, to przyciski „+”, „-”, „*” i „ /” stają się nieaktywne do czasu zakończenia wyświetlania animacji użycia.

Ta trwa 400 milisekund, co jest czasem wystarczającym na przyciśnięcie dwóch następnych klawiszy. Jeśli jednym z nich będzie ten sam operator, który został uzyty wcześniej, nie zostanie on zarejestrowany przez aplikację kalkulatora.

W taki sposób działanie „1+2+3” traktowane jest jako „1+23”, co widać na powyższym filmie.

Korzystając z kalkulatora w iPhone’ach warto pamiętać, żeby spieszyć się powoli.

Liczyliście coś ostatnio na kalkulatorze?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile