Kamienne kręgi w Polsce i na świecie. Do czego je wykorzystywano?

Olga Konarzycka
24.08.2018 16:05
Stonehenge|undefined Fot. shutterstock.com

Kamienne kręgi w różnych częściach świata od lat są przedmiotem badań naukowców. Czy zostały stworzone przez człowieka? A może zbudowały je istoty pozaziemskie? Poznajcie najpopularniejsze teorie związane z tymi tajemniczymi budowlami.

Na świecie jest wiele zadziwiających miejsc, których zagadki wciąż nie zostały rozwiązane - jak na przykład egipski Sfinks czy Trójkąt Bermudzki. Równie dużo emocji budzą wszelkiego rodzaju odbiegające od normy wytwory natury. Nigdy nie wiadomo bowiem, czy nie zostały one wytworzone przy udziale człowieka bądź nawet pozaziemskich cywilizacji. Pisaliśmy już wcześniej o tajemniczych dziurach w ziemi oraz The Bloop - dźwięku dochodzącym z dna oceanu. Teraz pora sekrety skalnych formacji. Poznajcie najciekawsze teorie na temat kamiennych kręgów.

Stonehenge

Niewątpliwie najbardziej znanym kamiennym kręgiem na świecie jest Stonehenge. Ta megalityczna budowla znajduje się na terenie Anglii, niedaleko miasta Salisbury. Konstrukcja składa się z wysokich na 4 metry bloków skalnych, które mogą ważyć nawet 25 ton. Wokół Stonehenge na przestrzeni lat pojawiało się wiele teorii. Najczęściej budowla jest kojarzona jest z kultem Słońca lub księżyca. Zdaniem niektórych naukowców mogła ona pełnić funkcję kalendarza lub miejsca religijnych obrządków. Jedna z legend mówi nawet, że za konstrukcję odpowiedzialny jest czarnoksiężnik Merlin.

Stonehenge Fot. foto: shutterstock.com

Sposób ustawienia gigantycznych bloków skalnych od lat jest obiektem badań naukowców. Zakłada się, że Stonehenge nie jest wytworem natury. Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób ludzie żyjący między 3000 a 2000 rokiem przed naszą erą (właśnie na ten okres datuje się powstanie budowli) byli w stanie ustawić kamienie pionowa i do tego w okręgu. Zgodnie z obliczeniami badaczy budowa Stonehenge wymagałaby pracy nawet 200 osób jednocześnie. Miłośnicy teorii sądzą, że miejsce zostało stworzone przez pozaziemską cywilizację i miało stanowić miejsce lądowania statków kosmicznych. W maju 2018 roku walijski naukowiec Brian John wysnuł teorię, iż bloki skalne wcale nie musiały być transportowane przez ludzi - miały bowiem stanowić pozostałość po działalności lodowców.

Kamienne kręgi na świecie

Na całym świecie zostało odkrytych wiele konstrukcji, które do złudzenia przypominają Stonehenge. Ulokowane są zarówno na terenie, jak i w innych częściach świata - m.in w Irlandii, Bułgarii, Serbii czy Izraelu. Kręgi te zasadniczo różnią się rozmiarami - niektóre stanowią po prostu zbiory mniejszych skał, które łatwo mogą zostać skojarzone z obrządkami religijnymi. Jedna z najciekawszych tego typu kręgów znajduje się w brytyjskim Avebury i jest zarazem największą tego typu budowlą w Europie. 

Składa się on bowiem z kilkunastu mniejszych kamieni, które znajdują się w stosunkowo dużych odległościach od siebie, dlatego też uważa się, że są one pozostałościami dużą większej konstrukcji. Możliwe nawet, że wokół miejsca znajdował się mur. Avebury wyróżnia również fakt, iż składa się on z trzech kręgów różnej wielkości - ten najbardziej wewnętrzny tworzy kształt kwadratu. Powstał najprawdopodobniej około 3000 lat p.n.e. Jego pierwotne przeznaczenie nie jest do końca znane, jednak naukowcy przypuszczają, że mógł być wykorzystywany w różnego rodzaju rytuałach i ceremoniach.

Avebury Fot. foto: shutterstock.com

Kamienne kręgi w Polsce

Okazuje się, że wiele kamiennych kręgów znajdziemy również w Polsce. I chociaż nie są one tak spektakularne jak Stonehenge, wciąż fascynują badaczy. Najwięcej tego typu budowli znajdziemy na Kaszubach. Jak twierdzą archeolodzy powstały one między I a III wiekiem prawdopodobnie za sprawą Gotów, którzy przybyli ze Skandynawii i osiedli na polskich ziemiach. Przypuszcza się, że skupiska skał spełniały istotne funkcje plemienne - mogły służyć za miejsce spotkań, narad czy sądów. Mówi się również, że mogły być wykorzystywane jako obserwatoria astronomiczne. Ponoć na terenie Kaszub istnieje około 40 podobnych miejsc.

Kamienny krąg w Węsiorach Fot. foto: wikipedia.orga/domena publiczna

Jednym z najsławniejszych polskich kręgów jest budowla w Węsiorach. Zlokalizowana jest ona w regionie nazywanym Szwajcarią Kaszubską, na drodze między Kartuzami a Bytowem. Na zalesionym terenie znajdują się trzy kamienne kręgi, a pośród nich ponad 20 kurhanów - czyli grobów w formie kopca. Największy z okręgów ma 26 metrów średnicy, a każda skała mierzy ponad metr. W otoczeniu kompleksu naukowcy odnaleźli około 100 grobów.

Kamienny krąg w Węsiorach Fot. foto: wikipedia.org/domena publiczna

Kamienne kręgi - teorie

Kamienne kręgi na całym świecie najczęściej wiązane są ze zjawiskami astronomicznymi. Ponoć te budowle miały stanowić jedne z pierwszych obserwatoriów astronomicznych - ułożenie kamieni pomagało wyznaczyć położenie Słońca i księżyca. W przypadku Stonehenge uważa się, że mogło być ono wykorzystywane do przewidywania zaćmień.

Niektóre legendy mówią, że kręgi były związane ze stolemami - tajemniczymi olbrzymami przybyłymi z dalekiej północy. Ze względu na swoją wielką siłę, transport ogromnych bloków skalnych nie stanowił dla nich problemu. Do czego służyły im konstrukcje? Otóż mogły one stanowić miejsce zabaw lub wręcz przeciwnie - cmentarzysko. Bardziej prawdopodobne są jednak powiązania tych budowli z plemieniem Gotów. Były one wykorzystywane jako miejsca wieców i obchodów różnego rodzaju świąt. Przypuszcza się jednak, że konstrukcje miały również swoją mroczną stronę - w ich obrębie składano w ofierze jeńców wojennych.

A wy co sądzicie na temat przeznaczenia kamiennych kręgów? Do czego waszym zdaniem były wykorzystywane?

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.