Kanadyjczycy przez pomyłkę otrzymali SMS-y z informacją o awarii w elektrowni atomowej. Działo się

14.01.2020 10:56
Kanadyjczycy przez pomyłkę otrzymali SMS-y z informacją o awarii w elektrowni atomowej. Działo się Fot. Shutterstock

Kanadyjczycy mieszkający w promieniu 10 kilometrów od elektrowni atomowej Pickering Nuclear Generating Station otrzymali SMS-y informujące, że w zakładzie doszło do awarii. Po fakcie okazało się, że wiadomości zostały wysłane przez pomyłkę i bez powodu.

„Alert bezpieczeństwa” został wysłany przez Provincial Emergency Operations Centre w Ontario. W SMS-ie można było wyczytać, że w elektrowni atomowej doszło do „incydentu”, nie ma jednak powodów do panikowania i uciekania z miejsca zamieszkania.

Mimo zapewnień w SMS-ie, mieszkańcy mogli poczuć się zagrożeni. Energetyka jądrowa wzbudza wiele obaw, a promieniowanie postrzegane jest jako cichy zabójca, którego nie sposób dostrzec ani poczuć, zanim nie będzie za późno.

Przeczytaj także

Kanadyjczycy mieszkający w okolicy elektrowni otrzymali alarmującego SMS-a w niedzielę o godz. 7:30 rano. Sielankowy weekendowy nastrój błyskawicznie przekształcił się w panikę, nawet pomimo zapewnień, że w elektrowni nie doszło do wycieku substancji radioaktywnych i nie ma potrzeby ewakuacji.

Alert o awarii w elektrowni atomowej obudził Kanadyjczyków w niedzielny poranek. Wysłano go przez pomyłkę

W treści SMS-a rozesłanego przez pomyłkę Kanadyjczykom mieszkającym wokół elektrowni atomowej Pickering Nuclear Generating Station podkreślano co prawda, że nie doszło do emisji substancji radioaktywnych i nie ma potrzeby ewakuacji, odbiorcy wiadomości woleli jednak dmuchać na zimne.

Tym bardziej, że wiadomość odsyłała ich po więcej informacji do lokalnych mediów, w których na temat incydentu panowała cisza. Alert został odwołany po dwóch godzinach, gdy pracownicy Provincial Emergency Operations Centre zorientowali się o wpadce i wysłali SMS-a tłumaczącego pomyłkę.

Z dochodzenia wynika, że alert został wysłany przez pomyłkę w trakcie rutynowych ćwiczeń. Mimo niepokojów, jakie wzbudziła wiadomość, Kanadyjczycy zachowywali się znacznie spokojnie niż mieszkańcy Hawajów po otrzymaniu pomyłkowej wiadomości o zbliżającej się rakiecie z ładunkiem jądrowym.

Zobacz także: Po alarmie o ataku jądrowym ludzie szukali ukojenia na Pornhubie 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.